Wpis z mikrobloga

@un_espoir: Na każdym na pewno nie bo mając 500 zł na przeżycie miesiąca to może być ciężko. Ale zarabiając najniższą i nie mając #!$%@? wie jakich kosztów stałych to już spokojnie można kilka stówek miesięcznie odłożyć rozsądnie gospodarując budżetem
@un_espoir: moim zdaniem da się odłożyć w większości przypadków. Studiując teraz miałam tak, że rodzice płacili mi 800 zł za pokój + dostawałam co miesiąc 600 zł ze stypendium socjalnego co szło na jedzenie. Zarabiałam do tego około 500 zł pracując w weekendy i piątki dorywczo, więc dawało mi to +/- 1100 na miesiąc na rzeczy typu jedzenie i inne #!$%@? potrzebne do życia i wydatki (leki, środki czystości, bilet miesięczny,
@un_espoir: polecam planowanie budżetu według Szafrańskiego (ma swojego excela, który jest dość rozległy i wkurzający na początku, ale później się przyzwyczajasz i masz kontrolę nad wydatkami i automatycznie zaczynasz odkładać bo nie wydajesz na głupoty). Ogólnie blogi: Jak oszczędzać pieniądze i Finanse bardzo osobiste.
@Emilaa a w kwestii codziennych przyjemności? Wydawania kasy na hobby? wycieczki w kraju, kolacje z chłopakiem, pielęgnacja siebie typu fryzjer ? Miałaś na to pieniądze w miesiącu i do tego oszczedzałaś?
@un_espoir: no hobby czyli rysunek i makijaż, nie aż tak często kupuję z tego rzeczy bo wystarczają mi na długi czas, ponadto zawsze czekam na fajne promocje i wtedy kupuję. Wycieczki to z chłopakiem w bliskie rejony i głównie wymyślamy wędrówki szlakami turystycznymi (Kraków to fajna baza wypadowa na takie rzeczy). Raz na rok można gdzieś pojechać dalej i na kilka dni, ale jako że oboje studiujemy geografię, to mamy częste
@Emilaa czyli jest wystarczająco na przyjemności w życiu a do tego oszczędzasz :) dzięki za Twoją odpowiedź bo jest bardzo wyczerpująca. poza tym piękny rysunek zrobiłaś dla chłopaka, widzę niesamowity ogrom pracy w naukę rysowania!
@un_espoir: Oszczędzać można dochód, a nie przychód. Przychodu nie sposób oszczędzić, bowiem nie wiadomo jakie poniesie się koszty - będąc nawet bardziej dokładnym, to cokolwiek możemy oszczędzić z dochodu rozporządzalnego tzn. wynagrodzenia netto pomniejszonego o comiesięczne koszty stałe.

P.S Powodzenia w oszczędzaniu.
@un_espoir: zacząć trzeba od tego, ile wydajesz w miesiącu średnio - zacznij sobie notować na co ile idzie.po 2-3 miesiącach masz mniej więcej ogląd sytuacji ile wydajesz miesięcznie. I teraz jakiekolwiek oszczędzanie jest możliwe, jeśli średnio miesięcznie więcej kasy Ci wpływa niż wydajesz - czyli odpowiadając na pytanie na samej górze - nie zawsze się da oszczędzać.

No i popieram @Daurita - https://marciniwuc.com/budzet-domowy-krok-po-kroku/ to się przyda :)