Wpis z mikrobloga

Mirki bo już mi pęciny opadają
Dopiero co złożony komp:
i3 9100f
PRIME H310M-D R2.0
16GB RAMU DDR 4 2400

Procek dobija tylko do 3,6GHz i ani myśli iść w tryb turbo mimo że jest włączony. Kto może jakiś pomysł ma wtf?
#kiciochpyta #komputery
  • 10
@vaio: Płyta może mieć włączone dodatkowe ograniczenia tdp lub napięcia. Pogrzeb trochę w biose. Sam procek powinien móc działać w trybie turbo. 4.2 dla 1 rdzenia, 4.1 dla 2 i 3, i 4.0 dla 4.
@vaio: No widać tam jakieś power saving i performance mode, power enhancement, etc. Tym pokombinuj. Ewentualnie wyłącz wszystkie ograniczenia termiczne (vrm, cpu) - tylko wtedy podczas testów monitoruj temperatury. Bo może być tak, że powodem braku turbo jest przegrzanie płyty/proca lub zbyt niskie nastawy tych ograniczeń.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Bilut: przegrzanie raczej nie wchodzi w grę, przynajmniej hw monitor tego nie pokazuje. Nie wychodzi przy moim chłodzeniu poza 50 stopni. Kombinowałem z tymi opcjami ale bez skutku. Pomysły mi się skończyły szczerze mówiąc.
@vaio: Jaką moc cpu Ci pokazuje hwmonitor? Ew zobacz co pokazuje hwinfo. Może po wartościach mocy przynajmniej będzie widać, że jest jakiś limit ustawiony gdzieś. Sam proc powinien dociągać do 65W dla stałego obciążenia.
@Bilut: właśnie wszędzie multipler pokazuej mi x36 zamiast x42 dla Turbo
CPU Turbo Max: 3600.0 MHz = 36 x 100.0 MHz [Unlocked]

Przez to nie wskakuje na wyższe taktowanie, ale za cholerę nie idzie tego nigdzie zmienić.