Wpis z mikrobloga

@Mahapralaja: to fragment artykułu i wyżej wspominali ze chcą zmienić to tak, aby maturzysta mógł wybrać między rozprawką, felietonem, a esejem. Jak dla mnie to jest nieglupie ponieważ eseje czy felietony pisze się o wiele fajniej niż przestarzałe rozprawki ( ͡° ͜ʖ ͡°). Rozprawki a właściwie rozprawy IMO nadają się na maturę ustną.
@Mahapralaja: w sumie szkoda że nie ewaluują matur wśród maturzystów. Myślę że zebraliby sporo ciekawych opinii, których im żaden ekspert nie wygłosi. No i to byłoby fair wobec maturzystów.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@antkowa czytam ten cytat już któryś raz z kolei i nadal go nie rozumiem. Zawsze przy zadaniu do napisania rozprawki trzeba było się odnieść do innych tekstów kultury lub odnieść się do całej książki i jednego tekstu kultury, a tutaj mówią, że pozwolili pisać bez odniesienia się do lektur, gdzie chyba nic się nie zmieniło od poprzednich prac i zadań.

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@antkowa no tak, ale zawsze to wygląda tak: odnieść się do podanego fragmentu/podanych fragmentów i do innych tekstów kultury lub:
do podanych fragmentów, do całej książki i do innych tekstów kultury :) Nie ma nigdy, żeby tylko do jednej książki się uczniowie odnosili, zawsze jest inny tekst kultury :) + temat rozprawki z matury z tego roku kazał się odnieść do całej lektury i innego tekstu kultury.

Dziękuję za wyjaśnienie i tak
@Renifer60: Zadanie otwarte jesteś w stanie rozwiązać w szybki sposób (np. robiąc dużo obliczeń w pamięci, co przy wprawie przychodzi samo), i dostaniesz za to maksimum punktów, mimo, że nie rozpisywałeś się, a uchwyciłeś sedno problemu. Nie ma limitu równań, które trzeba rozpisać. To samo powinno tyczyć się polskiego, jeśli jesteś w stanie w zwięzły sposób opisać to co trzeba, to jeszcze lepiej świadczy o takiej osobie. Chociaż to bez sensu
@Renifer60: I właśnie te wymagania stanowią dla mnie problem, właściwie stanowiły bo mam to już dawno za sobą i jakoś to przeżyłem, ale pamiętam ile zawsze krwi mi psuły te limity, to moja subiektywna opinia.
@antkowa: Akurat to, że można odwoływać się do tekstów kultury jest mądre, bo pozwala dobrym uczniom wykazać się znajomością kina i sztuki. Natomiast oczywiście umożliwia to też odwołania do Shreka czy past i memów.