Wpis z mikrobloga

Czy ktoś może sensownie doradzić? Mam dwuspadowy dach wschód/zachód. Od zachodu 20m od domu rośnie lasek, który teraz około 18:00 rzuca cień na zachodnią stronę.
Ja na początku myślałem, żeby założyć część na wschód a część na zachód. Przy wycenie jednak instalator ocenił, że lepiej jednak położyć całość na wschodnią część. Moc instalacji: 4,48KW (14 paneli)
Zużycie w 2019 to 3,5kWh
Co sądzicie o tym z własnego doświadczenia?

#fotowoltaika
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie mierzyłem dokładnie, ale wschodnia strona ma jakieś 10 stopni bardziej na północ, ciut mniej korzystnie...
  • Odpowiedz
Jak stromy masz dach? Poza tym przysłanianiem o 18 to jeszcze cokolwiek przysłania? Licząc bez przysłaniania to przy takim ustawieniu kierunków świata lepsza jest strona zachodnia. Jednakże pewnym plusem paneli po obu stronach jest to, że przez dłuższy czas, praktycznie od rana do wieczora masz szansę na dobre pokrycie zapotrzebowania domu.
  • Odpowiedz
@endrju_pl
ok 35st w stosunku do poziomu. Po zachodniej stronie jeszcze dwa kominy. Lasek sosnowy, dość wysoki niestety i bez szans na wycięcie ;) zresztą nie pozwoliłbym, jest świetnym oddzieleniem od sąsiadów...
  • Odpowiedz
@zjadak: Strzelam teraz trochę. Uwzględniając, że strona zachodnia jest korzystniejsza, ale ją przysłoni to pewnie wyjdzie prawie to samo obojętnie jak zamontujesz. Po prostu mając panele po obu stronach trochę dłużej w ciągu dnia będziesz miał większą moc, która może iść na bieżące zasilanie urządzeń, a nie wysyłanie do sieci by później odebrać.
  • Odpowiedz
@zjadak: czyli podsumowujac: miales w domu fachowca ktory obejrzal, ocenil co zrobic by bylo najlepiej ale pytasz jeszcze losowych ludzi z internetu moze na podstawie 2 zdan moze cos innego doradza?
  • Odpowiedz
@Kylphi: Może i tak robi, ale czy nie jest dobrze omówić sprawę i może zyskać inne spojrzenie? Poza tym wielu fachowców jest nimi tylko dlatego, że się nimi uważają.
  • Odpowiedz
@Kylphi: Nie do końca tak. Ja jestem laikiem w sprawach fotowoltaiki. Mam zamiar wydać na to sporo kasy, więc nie chciałbym się żalić potem na wykopie i usłyszeć, że wybrałem jakąś firmę Januszex. Nie widziałem do tej pory instalacji od wschodu, dlatego mam pewne wątpliwości. Podpytuję tu, bo może ktoś taką posiada i powie, że - OK, się sprawdza - albo, że wyrzucone "piniondze" w błoto bo, fachowiec obiecywał, a
  • Odpowiedz
@zjadak kwestia czy na zachodniej stronie rzuca cień na cały dach?

Jaki inwenter zaproponował? Najnowszy huawei obsługuje wszystkie stringi osobno.

Generalnie lepiej to podzielić wschód - zachód i dołożyć jeden panel.

Najlepiej wyślij jeszcze do dwóch firm i niech Ci zrobią kontrofertę
  • Odpowiedz
@gumioki:
1. Mniej więcej od 16 zaczyna wchodzić od dołu o 18 cały w cieniu
2. Inwerter Fronius Symo 4.5-3-M przy założeniu całości na wschód.
3. Jutro jeszcze jedna firma wyceni.
  • Odpowiedz
@zjadak kurde szczerze to zastanów się nad opłacalnością bo na pewno nie ładuj się że wszystkie panele na wschód. Nie ma sensu. A jak podzielisz na dwie strony to i tak dużo czasu stracisz gdzie będziesz miał cień
  • Odpowiedz