Wpis z mikrobloga

96 - 1 = 95

Tytuł: Kosmiczne zachwyty
Autor: Neil deGrasse Tyson
Gatunek: popularnonaukowa
★★★★

Zbiór krótkich felietonów publikowanych na przestrzeni lat w różnych czasopismach popularnonaukowych o tematyce kosmicznej. Po obejrzeniu recenzji SciFuna, jak i samym tytule spodziewałem się nieco innej zawartości, nie ma bowiem w książce tytułowych "zachwytów", jest to raczej zbiór ciekawostek o kosmosie i historii jego badań. Są to zresztą ciekawostki dość "podstawowe" dla każdego kto zetknął się z tematyką kosmiczną, z drugiej jednak strony autor nie poświęca zbyt dużo miejsca wyjaśnieniu różnych fenomenów astrofizycznych, co razem sprawia że zarówno laik jak i osoba z jakąś już wiedzą o kosmosie, nie wyniosą za wiele z tej lektury. Nie pomogał też nerdowski humor z którego znany jest Tyson i który do tej pory niespecjalnie mi przeszkadzał; tutaj jednak nie raz i nie dwa wywołał lekkie uczucie żenady.
Podsumowując, rozczarowanie. Cieszę się że nie kupiłem, a miałem takim zamiar.

#bookmeter
DJtomex - 96 - 1 = 95

Tytuł: Kosmiczne zachwyty
Autor: Neil deGrasse Tyson
Gatun...

źródło: comment_1592415649ieCKWsE204s1SmDJ5y4TDO.jpg

Pobierz
  • 1
@DJtomex: ja czytałem, mi się podobało. Ale wiadomo, każdy ma własne zdanie. Odniosę się tylko do zarzutu "zachwytów" z tytułu. Jak zwykle tłumacze i wydawnictwo dało ciała. Bo dwa tomy książki tj. "Kosmiczne rozterki" i "Kosmiczne zachwyty", w oryginale wyszły jako jedna książka pt. "Cosmos: A Spacetime Oddyssey". Ale w Polsce standardowo, na jednym wydawnictwie trzeba jak najwięcej zarobić, podzielić na dwa i zmienić tytuł..