Wpis z mikrobloga

@CytrynowySorbet: Akurat interesuję się starożytną historią Grecji więc wiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Była legalna i akceptowalna forma pederastii gdzie starszy mężczyzna brał "pod opiekę" młodego którego miał nauczać i kierować. Nie jest/było to równoważne z akceptacją homoseksualizmu który był zakazany i tępiony.
powojenny czy nie, to jest TERAZ cywilizacja europejska.


@TurboDynamo: czy znasz definicję słowa konserwatyzm?
jest ich sporo, ale jedna z dominujących zakłada odrzucenie zmian/nowości szczególnie w sferze kulturowej obejmującej tematy tradycyjnych ról społecznych i pojęć związanych z klanem/rodziną

Więc skoro podkreślasz że KONSERWATYŚCI odwołują się do cywilizacji europejskiej to NIE chodzi o jej najaktualniejszą wersję.
Więc skoro podkreślasz że KONSERWATYŚCI odwołują się do cywilizacji europejskiej to NIE chodzi o jej najaktualniejszą wersję.


@Fearaneruial: to niech mówią że powołują się na średniowieczną cywilizację europejską a nie po prostu CYWILIZACJĘ EUROPEJSKĄ. Bo to co oni mówią ma mało z nią wspólnego.
Nie jest/było to równoważne z akceptacją homoseksualizmu który był zakazany i tępiony.


@Parmenides69: nie był zakazany i tępiony(przynajmniej nie wszędzie i nie zawsze bo starożystna grecja to historia ponad tysiącletnia) czego dowodem jest np. romans Achillesa i Patroklosa, herosów greckich. Obaj byli dorośli, Patroklos był starszy od Achillesa a mimo to Achilles był dominujący w tym związku, więc nie była to typowa pedarastia tamtych czasów.

Akurat interesuję się starożytną historią Grecji
Pobierz
źródło: comment_15922088799AmloZ25A6MUcuITVy9ftb.jpg
@TurboDynamo:
Co ja poradzę że połowa sporów w internecie sprowadza się do różnego rozumienia znaczenia podstawowych pojęć ¯\_(ツ)_/¯

ale mam wrażenie że konserwatyści nie są w tym miejscu głównym winowajcą bo jednak rzadziej wymyślają nowe słowa lub zmieniają (lub przynajmniej próbują zmieniać) znaczenie starych
Nie ma konsensusu historyków ani źródeł co do relacji Patroklosa z Achillesem. Ale z tego co widzę wiesz lepiej ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Parmenides69: wiem lepiej bo wiedzę swoją czerpię z Iliady która była greckim eposem narodowym w którym opisuje się pozytywne cechy narodu. Gdyby w czasach Homera potępiano homoseksualizm to by tego tam nie zawarł w taki sposób, tak samo jak Mickiewicz nie zawarł homoseksualizmu w
@TurboDynamo: Hmm czytałem Iliadę (i Odyseję) i nie przypominam sobie by explicite gdziekolwiek mówiono o ich relacje w kontekście seksualnym. Jakie tłumaczenie czytałeś? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Już pomijam całkiem fakt opierania podejścia większości starożytnych greków do homoseksualizmu na podstawie poezji homeryckiej :D
Już pomijam całkiem fakt opierania podejścia większości starożytnych greków do homoseksualizmu na podstawie poezji homeryckiej :D


@Parmenides69: w przeciwieństwie do ciebie nie napisałem nigdzie o większości greków. Śmiesznym jest spłycanie ponad tysiącletniej historii wielu polis które ty robisz.
Śmiesznym jest spłycanie ponad tysiącletniej historii wielu polis które ty robisz


@TurboDynamo: Co takiego? :D To chyba ty spłyciłeś kulturę i system starożytnej Grecji do pojedyńczego dzieła z tamtego okresu jakby miało wyznaczać podejście Greków do homoseksualizmu. Już pomijam że to po prostu nieprawda jak napisałem wcześniej i nadal czekam na autora tłumaczenia którego czytałeś aby dojść do tych wniosków
Co takiego? :D To chyba ty spłyciłeś kulturę i system starożytnej Grecji do pojedyńczego dzieła z tamtego okresu jakby miało wyznaczać podejście Greków do homoseksualizmu.


@Parmenides69: to ty spłyciłeś kulture pisząc:

homoseksualizmu który był zakazany i tępiony.


@Parmenides69: to jest splycenie. Ja niczego nie spłyciłem. Napisałem że stosunek do homoseksualizmu był różny zależnie od okresu i miejsca w starożytnej grecji. Ale jak widze ty znasz jedną uniwersalną grecką zasadę którą