Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
Do urologa na NFZ trzeba mieć jakieś skierowanie czy można się zgłosić z marszu?
Parę lat temu na sor wylądowałem bo mnie jajca bolały, wstępna diagnoza to żylaki powrozka nasiennego ale kazali czekać czy się powtórzy ból czy to tylko jednostkowy przypadek no i ostatnio mnie coś zaczyna kłuć.
Jak ktoś miał podobne i jak wygląda leczenie tego lub jest z wawy i może polecić jakiegoś specjalistę to będę wdzięczny
#pytanie #nfz #zdrowie #medycyna
  • 22
  • Odpowiedz
@ButtHurtAlert: potrzebne skierowanie. Żylaki powrózka nasiennego to poważna sprawa. Mogą spowodować bezpłodność. Leczenie operacyjne, prosty zabieg, miałeś robione USG jader w międzyczasie? Palpacyjnie jak to wyglada? Żyły odchodzące od jednego jądra są bardziej wyczywalne?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@LewCyzud: usg miałem robione na sorze właśnie wtedy jak tam trafiłem, nic nie wykryli poważnego, kazali się nie przejmować i obserwować jakby coś się działo. Dali na zaś skierowanie ale nie było potrzebne bo problem zniknął na 4 lata.
Z lewej strony mam większą żyłę główną ale to od dziecka.
Ogolem nie jest to jakiś straszny ból, raz na jakiś czas się pojawi lekki ucisk czy delikatne pulsowanie, przez 4 lata
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@LewCyzud: hm, ciężko mi stwierdzić bo nie wystepowal w takich sytuacjach albo przed nimi, albo sobie nie przypominam.

Zazwyczaj to jest tak ze jakoś mi się albo moszna okręci i uciśnie ta żyłę, albo jakoś ubranie delikatnie uciśnie tą główna żyłę(sorry nie wiem jak ona się nazywa) i wtedy tak z 30min - godzinę czuję dyskomfort i samo przechodzi po czasie, chyba że nie poprawię jajec aby się lepiej ułożyły to
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@LewCyzud: dodam jeszcze może bo sobie przypomniałem że chirurg mi mówił że na usg nie widać nic szczególnego co byłoby niepokojące, lekkie zlogi ale w normie, a z palpacji też nic nie czuję ale możliwe że tamten ból miałem przez to że się żyła lekko okręciła i zaczęła na nerw jakiś naciskać.
  • Odpowiedz
@ButtHurtAlert: Tego typu dolegliwości nie są norma i jeśli chcesz myśleć o potomstwie to radzę się wybrać do urologa idealnie by było gdybys miał ze sobą zrobione już USG jąder. Idź do POZ. Nie ma co zwlekać
  • Odpowiedz
@ButtHurtAlert: polecam a na nfz lepiej odpuść, obejrzy cię stary dziad i powie że wszystko ok, tak było w moim przypadku. Poszedłem do tego doktora i rzeczywiście potrzebne było 3 tygodniowe leczenie, dzięki któremu uniknąłem zabiegu jajek
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ButtHurtAlert: idź prywatnie, znajdź na znanylekarz kogoś z dobrymi opiniami koło Ciebie. Serio. USG mają praktycznie zawsze w gabinecie, to Ci od razu zrobią
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ButtHurtAlert: poza zabiegiem chirurgicznym i laparoskopia jest jeszcze możliwość zabieg embolizacji który wydaje się najmniej inwazyjny. W Lublinie w klinice Radiologii potrzebne jest: skierowanie od rodzinnego, aktualne usg z Dopplerem oraz informacja od urologa o braku przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Zbieram się właśnie za zrobienie usg ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 1
@Szczodry_Pazdzioch ale zrozum że u mnie to nie było de facto wykryte, tylko podejrzenie. Na usg i w palpacji nic nie mogli stwierdzić. Mam jedną grubszą żyłę niż inne i tyle uznali to za normalne i po prostu incydent - coś poszło nie tak i raz mocniej zabolało, potem był spokój. Wypisali na zaś zaświadczenie do urologa jakby mi się pogorszyło i kazali obserwować i iść dopiero jak będzie coś się zaczynało
  • Odpowiedz
  • 1
@Szczodry_Pazdzioch
@Cobra142
@LewCyzud żeście mnie nastraszyli i teraz cały czas myślę czy nie #!$%@? sobie i będę bezpłodny ehh i jeszcze czytam o tym w necie ofc jak debil i sam już nie wiem xD

I tak aktualnie szans na dzieciaka bym nie miał no ale zawsze lepiej być płodnym.

Z drugiej strony czytam właśnie badanie z soru w 2017 roku i tyle z niego wynika że mam żyły powrozka powiększone do
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@errorOK1234: chyba kolo 7mm przy ponownym badaniu, ale bolalo przez tydzien i samo ustało, dostalem antybiotyk jakby sie utrzymywalo no ale samo przeszlo i do tej pory nic nie czulem

I doradzil mi na przyszlosc zeby sie przejmować jakbym nie mógł dzieci robić, to wtedy operacja bo to odwracalne
  • Odpowiedz