Wpis z mikrobloga

Hejka,
Jak wygląda sytuacja przejścia OC przy zakupie używanego samochodu w przypadku bycia "niedoświadczonym" kierowcą? Chodzi mi o kwestie typowo finansowe - czy ubezpieczyciel może wtedy jakoś żądać ode mnie jakiś dodatkowych składek? Przykładowa sytuacja - kupuje używany samochód z OC do 01.06.2021 - poprzedni właściciel płacił pewnie niskie składki - ja mam prawko powiedzmy od wczoraj. Czy ubezpieczyciel będzie chciał/może podnieść stawkę za niedoświadczonego kierowcę?
#prawojazdy #motoryzacja #samochody
  • 16
@Ravciu: z tego co wiem może zgłosić się do Ciebie z ofertą przeliczoną na Ciebie, i będziesz musiał doliczyć różnicę. Ale nie musi się zgłosić, może zostawić Ci tą która była. Ja miałem takie sytuacje 3 razy i nigdy mi nic nie przyszło.
Czy ubezpieczyciel będzie chciał/może podnieść stawkę za niedoświadczonego kierowcę?


@Ravciu: tak

ALE nie jestem pewny czy:

kupuje używany samochód z OC do 01.06.2021


OC możesz mieć do 2021 ale nie wszystkie raty opłacone i wydaje mi się że te opłacone nie podlegają już dyskusji. Przykład - kupiłem samochód w kwietniu 2019 z OC do marca 2020, ale opłacona była tylko pierwsza z czterech rat, kolejne podlegały nowemu wyliczeniu. Akurat tak było
@Ravciu: Jeśli zmienia się właściciel samochodu, ubezpieczyciel ma prawo przeliczyć składkę. Nie zawsze jednak to robi. Warto zwrócić uwagę, że niestety niekiedy ubezpieczyciel informację o rekalkulacji składki przesyła dopiero pod koniec obowiązywania danego ubezpieczenia. Wtedy pozostaje już tylko zapłacić przeliczoną składkę. Dlatego po zakupie auta lepiej samemu skontaktować się z ubezpieczycielem i ustalić, czy i jaka rekalkulacja jest planowana. Jeśli będzie ona bardzo niekorzystna, można wtedy wypowiedzieć to OC i kupić
@Ravciu Nie zawsze jest rekalkulacja składki, to zależy od TU, jedne robią inne nie ale nie zdziwiłbym się jakby tych drugich było obecnie jak na lekarstwo. W ciągu 30 dni od zakupu (chyba nawet ten okres został wydłużony ale przyjmijmy ze to nadal 30 dni) zgłaszasz się do TU zakupionego samochodu i pytasz czy w tym TU jest coś takiego jak rekalkulacja i liczą Ci kwotę ewentualnej dopłaty. Idziesz też do innych
@Ravciu O, widzę że wyżej jest w odpowiedzi to samo co ja napisałem tylko ja dokładniej to wyjaśniłem :) Pod żadnym pozorem nie jeździj i jakoś to będzie, wtedy masz niemal gwarantowane Halo dawaj 2k zł. W razie opłacalności dopłaty normalnie dopłacasz a pod koniec okresu standardowo szukasz gdzie najtaniej i wypowiadasz lub przedłużasz w zależności od wyników szukania :) Przy szukaniu, a nawet przy tej rekalkulacji standardowa technika "manipulacji" agentami w
@Ravciu To spoko, tak z 2 tygodnie przed końcem marca powinna przyjść do Ciebie propozycja przedłużenia w jakiejś tam cenie, więc wtedy robisz to co zawsze ja robię - idę do swojej Multiagencji i sprawdzam gdzie taniej, czyli czy da się coś urwać z tej propozycji dotychczasowego TU a może w innym TU będzie taniej, jeżeli gdzie indziej jest taniej to normalnie wypowiadasz obecnego i zawierasz polisę z nowym TU :)