Wpis z mikrobloga

Czy ktoś z was używa #torrent przez #vpn na #upc? Działa wam bez problemu? Od jakiegoś czasu mam taką dziwną sytuację, że gdy seeduję z jednego komputera (NAS) to wszystkie inne komputery w sieci lokalnej zaczynają łapać niebotycznie wielkie pingi i gubić połowę pakietów (względem reszty świata). Dziwność polega na tym, że jeśli wyłączę VPNa i seeduję "bez gumy" to wszystko wszystkim działa idealnie - przy tych samych prędkościach uploadu (1.5 MB/s). Ktoś wie, dlaczego tak się może dziać?
#siecikomputerowe (mam nadzieję, że nie spam)

Przykładowy ping z mojego PC do wykop.pl gdy ruch z NASa leci przez VPN (PrivateInternetAccess):

Badanie wykop.pl [51.83.238.216] z 32 bajtami danych:
Odpowiedź z 51.83.238.216: bajtów=32 czas=612ms TTL=51
Upłynął limit czasu żądania.
Odpowiedź z 51.83.238.216: bajtów=32 czas=386ms TTL=51
Upłynął limit czasu żądania.
Odpowiedź z 51.83.238.216: bajtów=32 czas=780ms TTL=51
Upłynął limit czasu żądania.
Odpowiedź z 51.83.238.216: bajtów=32 czas=532ms TTL=51
Upłynął limit czasu żądania.
Odpowiedź z 51.83.238.216: bajtów=32 czas=450ms TTL=51
Upłynął limit czasu żądania.
Statystyka badania ping dla 51.83.238.216:
Pakiety: Wysłane = 10, Odebrane = 5, Utracone = 5
(50% straty),
Szacunkowy czas błądzenia pakietów w millisekundach:
Minimum = 386 ms, Maksimum = 780 ms, Czas średni = 552 ms

Po wyłączeniu VPNa i puszczeniu ruchu wolno:

Badanie wykop.pl [51.83.238.216] z 32 bajtami danych:
Odpowiedź z 51.83.238.216: bajtów=32 czas=27ms TTL=51
Odpowiedź z 51.83.238.216: bajtów=32 czas=56ms TTL=51
Odpowiedź z 51.83.238.216: bajtów=32 czas=68ms TTL=51
Odpowiedź z 51.83.238.216: bajtów=32 czas=37ms TTL=51
Odpowiedź z 51.83.238.216: bajtów=32 czas=59ms TTL=51
Odpowiedź z 51.83.238.216: bajtów=32 czas=46ms TTL=51
Odpowiedź z 51.83.238.216: bajtów=32 czas=20ms TTL=51
Odpowiedź z 51.83.238.216: bajtów=32 czas=14ms TTL=51
Odpowiedź z 51.83.238.216: bajtów=32 czas=17ms TTL=51
Odpowiedź z 51.83.238.216: bajtów=32 czas=27ms TTL=51
Statystyka badania ping dla 51.83.238.216:
Pakiety: Wysłane = 10, Odebrane = 10, Utracone = 0
(0% straty),
Szacunkowy czas błądzenia pakietów w millisekundach:
Minimum = 14 ms, Maksimum = 68 ms, Czas średni = 37 ms
  • 36
Dobra chłopaki, fajnie że znacie się na UDP ale to nas nie doprowadza do rozwiązania problemu


@salad_fingers: ale jak to, nie chce pan porozmawiać o naszym królu i zbawcy pakiecie UDP? ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

A tak serio gdy tunel nawet nic nie wysyła / ściąga to nadal wtedy wszystkie pingi wariują?
@d1sconn3cted: Gdy tunel stoi pusty to nie ma problemów. Dopiero przy pewnym obciążeniu zaczyna się robić syf, tak od około (na oko) 500 kbps w torrentach.

@zakowskijan72: Mogę, ale wtedy wszystko zdycha i nic nie działa. Jail nawet w takiej konfiguracji nie wystartuje (Configuring VNET FAILED; ifconfig: BRDGADD vnet0.18: Invalid argument).

@Eltomas: Postuję wyniki dla wykopu ale testowałem poza tym masę innych, od wp.pl przez google, battle.net
Gdy tunel stoi pusty to nie ma problemów. Dopiero przy pewnym obciążeniu zaczyna się robić syf, tak od około (na oko) 500 kbps w torrentach.


@salad_fingers: by wykluczyć problem z fragmentacją zapuść może wiresharka na porcie i zobacz jakiej wielkości pakiety podczas seedowania opuszczają port na nasie.
Sorry @salad_fingers faktycznie dyskusja zeszła na boczny tor, jak to zazwyczaj się dzieje na internetowych forach ;-) To mój ostatni komentarz o UDP :-P

@d1sconn3cted: to co opisujesz jest funkcjonalnością zaimplementowaną przez konkretną aplikacje i nie ma nic wspólnego z UDP. W moim rozumieniu dyskusja była o UDP, nie prywatnych, niestandardowych i niekompatybilnych rozszerzeniach. Równie dobrze ruch mógłby być transportowany dowolnym innym protokołem. Ergo to co opisujesz to takie jakby TCP,
@zakowskijan72: Na ile to rozumiem to jest to po prostu mostek do igb0 ale nie znam aż tak głęboko tego systemu. Chociaż teraz sobie przypominam, że jakiś czas temu aktualizowałem NASa i coś tam się zmieniło, musiałem od nowa postawić te jaile itp. Ale konfiguracja sieci była dostarczona z systemem bo klient torrenta jest jako "plugin" który po prostu się instaluje i działa. Więc nie wchodziłem w to głębiej, ale może
@zakowskijan72: Przyjmując Twoją logikę masz racje, inaczej zrozumiałem sens tego zdania. Według mnie „pilnowanie” a implementacja brakującej funkcjonalności jak numery sekwencyjne, to dwie zupełnie różne rzeczy. Pomijam już sens takiego rozwiązania, bo to wynajdowanie TCP od nowa, ale cóż. Pozostawię takie decyzje specjalistom od pisania protokołów ;-)

Teraz idę popłakać w kącik, bo nie udało mi się „błysnąć” przed randomowym anonem na portalu ze śmiesznymi obrazkami.
@b0rn2frag: Router może i jest upośledzony (ma tendencję do wybiórczego odpowiadania na żądania UPnP, raz je respektuje raz nie) ale poza tym nie sprawia problemów. Poza tym ostatnio został wymieniony na nową sztukę.

@Eltomas: Płaciłem 160 PLN rocznie, ale odradzam dostawcę PIA bo ostatnio zostali wykupieni przez szemraną firemkę która zbudowała kapitał na produkcji adware'u i innych śmieci (sam zrezygnowałem już z usługi i za miesiąc przechodzę na coś innego).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@salad_fingers: tzn puma6 ma wadę fabryczną objawiająca się skokami opóźnień pod specyficznym obciążeniem - być może VPN to triggeruje. Poszukaj wątku na forum mediaswiat. Afaik wszystkie routery upc mają ten problem
@b0rn2frag: @zakowskijan72: @kwitnaca-wisnia: @d1sconn3cted: Sory za wołanie do starego posta ale obiecałem że wrócę to wracam - tl;dr, po przetestowaniu jeszcze paru innych configów (zmiana maszyny, zmiana klienta VPN, zmiana klienta torrent) zmieniłem dostawcę VPN - i nagle magicznie wszystko działa. Także, #!$%@?ć PrivateInternetAccess. Na razie mam AirVPN i przynajmniej pod względem połączenia jest idealnie (plus mają bardzo wygodne rozwiązanie na port forwarding). Co prawda mam inny problem,
@salad_fingers: Stary, ale jak zmiana dostawcy VPN może wpłynąć na ruch w Twojej sieci lokalnej? To dla mnie jest słabe do pojęcia... No chyba, że ten inny dostawca inaczej konfiguruje tunel, przez co profil ruchu jest inny i bardziej "friendly" dla routera. Lebo ten inny dostawca nie jest na blackliście Twojego dostawcy internetów :)
@zakowskijan72: Mindfuck, co nie? Wydawało mi się, że coś tam wiem o sieciach. Ale serio, config NASa to nie był, bo gdy zestawiłem tunel z peceta i puściłem BitTorrenta, to było to samo - inni gubili pakiety. A bez VPN miodzik. Kumpel z pracy mi próbował tłumaczyć tak, że jak tunel zestawiony jest po UDP i dostawca nie wyrabia z moimi połączeniami, to klient po mojej stronie spamuje pakietami tak bardzo,