Wpis z mikrobloga

#usa
Macie teraz prawdziwy obraz USA a nie wypaczony przez filmy i seriale. Poza tym służba zdrowia tylko dla bogatych, brak uregulowanych prawnie dni wolnych, zwolnić Cię mogą w każdej chwili bez okresu wypowiedzenia. Idź pan w #!$%@? z takim kapitalizmem, gdzie 1% obywateli ma więcej bogactwa niż cała reszta. Jestem za kapitalizmem, ale nie takim dzikim jak tam. Poza tym problemy rasowe, problemy z powszechnym dostepem do broni. Dziękuję, wolę żyć w tej biednej Polsce.
  • 33
  • Odpowiedz
@Maly_Jasio: 40 mln bezrobotnych przez koronawirusa gdzie firmy zwalniaja na potege z dnia na dzien a prezesi i udzialowcy wyplacaja sobie milionowe premie nie pomaga w powstrzymaniu protestow
  • Odpowiedz
Idź pan w #!$%@? z takim kapitalizmem, gdzie 1% obywateli ma więcej bogactwa niż cała reszta


@Maly_Jasio: Dobre. Czyli w kapitalizmie winno być na opak? 99% obywateli powinno mieć więcej, niż cała reszta? No to tak już jest. :-)
  • Odpowiedz
@ConanLibrarian: Wiem, że to sprzeczność. Kapitalizm w USA trwa od zarania dziejów a koncowym efektem niestety jest nierówność społeczna. To nieuniknione. U nas za kilkadziesiąt lat też będzie bardziej widoczna nierówność. Można co prawda nałożyć podatki tym najlepiej zarabaijącym, ale jestem temu zdecydowanie przeciwny, bo to wbrew sprawiedliwości i logice. Nie znam niestety sprawiedliwych sposobów na przeciwdziałanie nierówności. Akurat w USA ta nierówność jest największa i nie dziwię się, że
  • Odpowiedz
To nieuniknione


@Maly_Jasio: Oddycham z ulgą, że akceptujesz (przyjmujesz do wiadomości) tę naturalną ścieżkę rozwoju kapitalizmu. :-)

Nie znam niestety sprawiedliwych sposobów na przeciwdziałanie
  • Odpowiedz
Szwedzi są w tym dobrzy - opodatkowują na potęgę, ale oferują za to wiele.


@ConanLibrarian: Do szwedzkiego modelu potrzebni są szwedzcy obywatele :) W USA i u nas by to nie wypaliło, bo nie jesteśmy tak zdyscyplinowani i ufający władzy jak Szwedzi. Mile świetlne dzielą nas też od Szwajcarów, którzy odrzucili w referendum dochód gwarantowany (i słusznie). U nas z 90% byłoby za :)
Pewne rozwiązanie u nas widzę w
  • Odpowiedz
  • 2
Macie teraz prawdziwy obraz USA a nie wypaczony przez filmy i seriale.


Oglądam wyłącznie filmy i seriale o agresywnych czarnuchach z gett, więc nie wiem o co ci chodzi ;)
  • Odpowiedz
@Maly_Jasio: 15 lat temu ziom dostał wizę i pojechał do USA. W Polsce zatrudniał ludzi na czarno do sprzątania firm, w USA po dwóch latach miał już firmę i to samo robił. Różnica jest w tym, że żeby mieć zwykły dom (nie w dużym mieście) odkładasz na niego 10 lat. A w Polsce 25 lat. Po prostu jak pracujesz, to masz.
  • Odpowiedz
Szwedzi są w tym dobrzy - opodatkowują na potęgę, ale oferują za to wiele.


@ConanLibrarian: Szwecja nie jest żadnym rajem, dzieje się to sam co gdzie indziej, tylko wolniej i mają jeszcze trochę czasu.

Główny ciężar podatkowy jest ponoszony przez doły i średniaków, nierówności społeczne są całkiem duże i bogaci też unikają opodatkowania (chociażby niech za przykład posłuży IKEA działająca jako fundacja non-profit).
  • Odpowiedz
@Maly_Jasio: a wiesz, że rozwarstwienie się zaczęło zwiększać wraz z rozrastaniem się programów socjalnych i zwiększaniem ingerencji rządu w wolny rynek? Zobacz sobie co to jest program "great society" i porównaj sobie z wykresem rozwarstwienia społecznego. W Ameryce mieli solidną ekonomię do czasu zerwania stosunku dolara do złota i to był koniec wolnego rynku, zaczęły się różnego rodzaju manipacje na których zarabiali najbogatsi, a tracili najbiedniejsi
  • Odpowiedz
15 lat temu ziom dostał wizę i pojechał do USA. W Polsce zatrudniał ludzi na czarno do sprzątania firm, w USA po dwóch latach miał już firmę i to samo robił. Różnica jest w tym, że żeby mieć zwykły dom (nie w dużym mieście) odkładasz na niego 10 lat. A w Polsce 25 lat. Po prostu jak pracujesz, to masz.


@dlugi-gr: Jeśli to taki standardowy dom amerykański z kilku belek
  • Odpowiedz