Wpis z mikrobloga

Czołem Miraski. Szukam sobie jakiegoś brokera zagranicznego. Przeznaczeniem portfela będą bardzo długoterminowe inwestycje (10-30 lat), więc musi to być coś pewnego. Wiem że Michał Szafrański korzysta z Interactive Brokers. Trader21 coś marudził że Degiro "pożycza" kontrakty/akcje swoich klientów (cokolwiek to znaczy). Jakiś Mirek kiedyś mi polecił DIF, a jeszcze gdzie indziej przeczytałem kilka ciepłych słów o Exante.
Chciałbym usłyszałeć Waszą opinie. Co polecacie i na co uważać?
Edit: Planuje kupować głównie amerykańskie akcje, różnego rodzaju ETFy i fajnie byłoby kupić ETFy na REITy azjatyckie, ale tego raczej nie ma u wielu brokerów :( Do GPW mam mBank.
#inwestowanie #gielda #pociagdozyskow #gpw
  • 23
@btc_hub @kebab_z_kota No właśnie. Jedna ważna rzecz. Ja tam zamierzam wpłacać hajs raz na pół roku, zrobić zakupy w max 2-3 ratach i zapominać na kolejny rok o tej platformie. W obu widzę coś co się nazywa "Inactivity fee".
@btc_hub: Nie wiem coż to za licencje, ale ja noob troche jestem. Może Cie zianteresuje to, że IB ma konto w polskim Citi bank i możem im tam przesłać złotówki, a oni to przerobią dosyć tanio na dolary.
@monyprintergobrrrr: A wiesz moze jak to jest z podwójnym opodatkowiem. POdobno u brokerów z USA wystarczy wypełnić jakąś deklaracje i zamiast 30% przy dywidendach będą pobierać tylko 15%, a resztę w PL płacisz. Dzięki czemu unikasz podwójnego opodatkowania.
Trader21 coś marudził że Degiro "pożycza" kontrakty/akcje swoich klientów


@Kruqu: Trader21 ma połowiczną rację - dzieje się tak w przypadku konta Basic. Mi osobiście też to pożyczanie akcji (nawet jeśli zabezpieczone depozytami) było nie w smak, dlatego wybrałem inny typ konta - Custody. Żadnego pożyczania, wszystkie akcje są Twoje. Jedyny minus, że tutaj zabierają chyba coś koło 3% dywidend dla siebie.
No właśnie. Btw. a czym jest Lynx? Skoro to IB to dlaczego stworzyli osobną markę? Pod kogo jest targetowana?


@Kruqu: sam nie jestem ekspertem, ale to jest ogólnie firma pośrednik na rynek europejski, oferuje łatwiejszy dostęp do IB, podobno wszystkie rachunki i transakcje prowadzone są przez IB, ale musiałbym doczytać jeszcze bo czytałem ostatnio o tylu, że już mi się miesza. Exante chyba nie ma tych minimalnych prowizji, co mi się