Wpis z mikrobloga

Dzięki jego wysiłkom do armii Bema przystąpiło kilka tysięcy żołnierzy rumuńskich, a wś ród jego bliskich współpracowników znaleźli się tak wybitni intelektualiści, jak poeta, pisarz i najwybitniejszy historyk rumuński XIX wieku Nicolae Balcescu i poeta Cesar Boliac. Balcescu z wielkim entuzjazmem pisał o polskim wodzu 8 maja 1849 r.: A jednak Bemowi udało się stworzyć braterskie związki między siedmiogrodzkimi Węgrami, Saksonami i Rumunami. Mówią, że już kazał nawet wybić pieczęć przedstawiającą trzy zjednoczone kraje: Węgry, Polskę i Rumunię. Cała nasza nadzieja w Polakach (...). W połowie 1849 roku Balcescu i Boliac występują nawet z projektem obrania gen. Bema królem Rumunów! Z kolei darzący gen. Bema coraz większą sympatią demokraci chorwaccy wystąpili z pomysłem obrania Bema banem, tj. głównym zwierzchnikiem Chorwacji.

Adama Czartoryskiego. Jego prowadzona przez dziesięciolecia emigracyjna dyplomacja starała się za wszelką cenę podkopać dążenia Rosji carskiej do hegemonii na Bałkanach. Osiągała w tym wielkie, ewidentne sukcesy. Dość przypomnieć, że sam car Mikołaj I uskarżał się w 1844 roku w Berlinie: Wszystkie kłopoty, jakie mamy w Serbii, zawdzięczamy księciu Czartoryskiemu. Właśnie od ks. A. Czartoryskiego wyszła inicjatywa takiego wzmocnienia Serbii, by przeciwstawiając się hegemonicznym próbom Rosji stała się ona centrum Południowej Słowiańszczyzny. Ks. Czartoryski w osobnym memoriale występował z postulatem dążenia do tego, by Serbia zjednoczyła wszystkich południowych Słowian w jedno silne państwo.

ministra Garaszanina „Naczertanije", uważane za najważniejszy dokument państwowy Serbii z XIX wieku, powstało całkowicie z inspiracji polskiej (podkr. - J.R.N.).
- Co Polska Dała Światu

#cytatyopolakach #polska #bem #rumunia #wegry #chorwacja #serbia #polacy #historia
  • Odpowiedz