Wpis z mikrobloga

Wynajmuje sobie na spokojnie mieszkanko i własnie dostałem smska od właścicielki, że chce, żebym zaczął płacić osobno czynsz dla wspólnoty i reszta dla niej, czyli de facto zmieni się tylko tyle, że zamiast jednego przelewu, będę musiał robić dwa... Chce wpaść do mnie z jakimś aneksem, meh, ktoś wie czemu ona to zmienia? Muszę się na to zgadzać? Mi się podoba tak jak było do tej pory ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#mieszkanie
  • 11
@Sempaaj: Dla ciebie to nic nie zmienia, oprócz dodatkowego przelewu. Chyba, że masz płatne przelewy (zmień konto). Dla niej tak jest bezpieczniej ze względu na US, który może się przywalić do płaconego podatku. Jeśli nie ma w umowie wyodrębnionej kwoty lub płacisz jedną kwotę to US uważa, że powinno się płacić podatek od całej kwoty jaka wpływa na konto. Podatek powinno się płacić od zysku, kwoty za wynajem bez wliczania kosztów
ej tak jest bezpieczniej ze względu na US, który może się przywalić do płaconego podatku. Jeśli nie ma w umowie wyodrębnionej kwoty lub płacisz jedną kwotę to US uważa, że powinno się płacić podatek od całej kwoty jaka wpływa na konto. Podatek powinno się płacić od zysku, kwoty za wynajem bez wliczania kosztów czynszu i mediów. No ale to Polska i US uważa inaczej...


@Sempaaj: Wszystko zależy jaka masz obecną umowę
@Akman: no mam w umowie jedną kwotę, za mieszkanie, czyli po prostu jak czynsz będę płacił do współdzieli, a resztę jej na konto, to zapłaci podatek od tej mniejszej kwoty, a nie od całości, tak? no dobra, ma to jakiś sens, dzięki za wyjasnienie
@Sempaaj Jeżeli ona rozlicza się z urzędem skarbowym na zasadach ryczaltu to nie może odliczyć kosztów i od każdej złotówki ktora jej przelewasz musi odprowadzić kilka procent podatku, nawet jeżeli nic by nie zarobiła bo wszystko przelała dalej do spółdzielni.
Pewnie wcześniej rozliczała się inaczej i jej to nie robiło różnicy, bo mogła te opłaty zaliczyc w koszty.
@Sempaaj: Niektórzy wolą mieć większą kontrolę, albo się przejechali kiedyś i chcą dostać całą kwotę "do reki" i samemu płacić. Czyli czynsz, media i za wynajem na konto, ale osobnymi przelewami. Głupie, ale z US nie ma co się szarpać. Nie wiem jak Ty się rozliczasz, ale w takim układzie powinieneś dostać do wglądu "naliczenie czynszu" ze spółdzielni oraz rozliczenie za media. Płacisz jedną, stałą kwotę na którą się umówiliście i
@Akman: media płacę osobno, co miesiąc podaję stan liczników i dostaję fakturki i sumę do zapłaty, a za mieszkanie do tej pory płaciłem jako czynsz + kwota najmu na konto właścicielki w całości (cały czas jedna i ta sama kwota z umowy), a teraz, ta zmiana spowoduje, że czynsz będzie do wspólnoty a reszta na jej konto (i dalej to będzie ta sama kwota z umowy, tylko rozbita na dwie części)