Wpis z mikrobloga

Drodzy mirkowie, otóż kupiłem na znanym zagranicznym portalu quadcopter Visuo XS816. Wiedziony wrodzonym skąpstwem stwierdziłem, że zamiast kupować oryginalne akumulatorki zapasowe, żeby nie "latać" co chwilę do domu i ładować tego dołączonego do zestawu, to kupię akumulator 18650 wysokoprądowy (Sony 18650 VTC5 20A) i dorobię sobie jakiś uchwyt. Niestety, jak już wszystko zmontowałem to okazało się, że oryginalny akumulator jest typu LiHV (3.85V), więc akumulatorek o napięciu nominalnym 3.7V zostaje rozpoznany jako rozładowany i zabawka unosi się tylko na chwilę w powietrze.
Da się coś z tym zrobić?

#drony #elektronika
  • 10
@Z0nk0: Bardziej bym się martwił tym że ładowanie zrobi z akumulatorka kaszanę. Teoretycznie da się coś z tym zrobić ale trzeba by się nakombinować bo musiał byś znaleźć miejsce gdzie mierzone jest napięcie aku i je oszukać dolutowując jakiś rezystor, ale w tak miniaturowym sprzęcie może to być niełatwe. Z drugiej strony trochę dziwne że lata tylko chwilę, może V dropout jest za duże i cały misterny plan i tak niewiele
@TheDuck: Ładowanie zepsuje akumulator? Hmm, ładuje je zewnętrznie w ładowarce Liitokala Lii-500, więc chyba nie powinno to degradować akumulatorka? Co do tego V dropout to też może coś w tym być, ale planowałem po prostu dać dwa akumulatorki połączone równolegle.
Na oryginalnym akumulatorze (1800mAh) lata coś około 20 minut, na tym Sony (chyba 2600mAh?) spodziewałem się podobnych rezultatów, a tu psikus.
@TheDuck: no mógłbym pewnie znaleźć LiHV, przy czym te Soniaki kupiłem po taniości - 9 zł zamiast 40 zł za oryginalny akumulatorek zapasowy Visuo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Z0nk0: Hmm, no dobra, to kilka pytań.
1. Ile waży oryginalny akumulator?
2. Jesteś na 100% pewien że akumulatorek Sony to nie podróba?
3. Jaką masz rezystancję wewnętrzną na tym akumulatorku? Li500 pozwala to sprawdzić.
3. Zmierz też na li-500 jego pojemność jeżeli jeszcze tego nie robiłeś.
@Z0nk0: no przy 20-30 omach to byś wcale nie polatał tylko grzał baterię, ale ok, powiedzmy że miliomów. Generalnie dziwnie to wygląda, opór wewnętrzny jest w normie, może chodzi o to że tak jakby masz 2 powody dla którego aku ma niższe napięcie niż oryginał a to kumulując się daje taki efekt. -0.2V z tego ze to nie liHV i kolejne -0,2V z tego że jednak masz większą rezystancję wewnętrzną niż
Da się coś z tym zrobić?


@Z0nk0:

Masz drona na 1s z silnikami szczotkowymi, najcięższa robota dla baterii i potrzeba takiej o dużej wydajności prądowej.
Te soniacze są na to za miękkie, potrzebujesz Lipo minimum 25C (nie musi być LiHV).

Ewentualnie możesz spróbować wytropić dzielnik napięcia jaki wykorzystuje mikrokontroler do pomiaru baterii i go przerobić (podmienić rezystor).