Wpis z mikrobloga

Ciągle dylemat mojej siostry.
Jakbyście zrobili na miejscu osoby która zrobiła prawo jazdy na tyle późno, że ma prawie, 30 lat, dobrze zarabia i spokojnie ją stać nawet na nowe auto z salonu za 100-120 tysięcy?
Dodam, że pojazd od samego początku ma służyć do jazdy w długie trasy więc pierdzikiem za 3000 pln sobie sami jeźdźcie. ;)
#samochody #motoryzacja

Co kupić na pierwsze auto, jeśli budżet jest duży?

  • jakiś za 15 000 na rok, a potem nowy 49.0% (49)
  • jakiś za 30-45 tysięcy na 3-4 lata a potem nowy 28.0% (28)
  • od razu nowy 23.0% (23)

Oddanych głosów: 100

  • 59
Nie można kupować od razu nowego. Człowiek się uczy, nabywa swojego stylu jazdy. Ten rok minimum pojeździć czymś, czego nie będzie szkoda jak się obetrze o słupek, przytrze felgami o krawężnik, czy nawet zawadzi zderzakiem o krawężnik.
@StukilowaRurzowa: właśnie nie. trzeba się nauczyć ze w samochodzie zmienia się olej, kontroluje zużycie opon, nie pałuje na zimnym itd. awaryjnosc to inna kwestia, jak zacznie dokuczać to pozbywasz sie parcha i kupujesz coś lepszego o co juz umiesz dbać
@strawberian: Tylko tu mam taką wątpliowość, że nowy kupujesz jednak na parę lat, a jak masz zerowe doświadczenie to tak na prawdę nie umiesz powiedzieć co chcesz i co Ci się podoba. To jest dla mnie jedyny argument.
Oczywiście to, że pierwsze auto jest "do rozwalenia" to bzdura, ja mojego jakoś nie rozwaliłam, jeździłam nim 5 lat i sprzedałam w dobrym stanie.
Tylko tu mam taką wątpliowość, że nowy kupujesz jednak na parę lat, a jak masz zerowe doświadczenie to tak na prawdę nie umiesz powiedzieć co chcesz i co Ci się podoba


@StukilowaRurzowa: no ale od tego są jazdy testowe, auta znajomych itp. Co sie podoba no i heja
@StukilowaRurzowa: Będąc w takiej sytuacji kupiłbym jakieś porządne auto za 30-40 tysięcy i potem przesiadł się w nowe. Każdy z nas pamięta nasze pierwsze bolidy. To właśnie one służyły do właściwej nauki jazdy. Omyłkowo błędne eksploatowanie auta, uczenie się technik jazdy, pierwsze szkody parkingowe. Wszystko co spotkało nasze pierwsze auta było dla nas lekcją. Ktoś może mi powiedzieć że to były błędy młodości ale ja bym wolał troszkę pomęczyć mniej wartościowe
@szajza231: No właśnie ja mam problem, bo może jestem jakimś wyjątkowym przypadkiem - pierwszym autem jeździłam 5 lat, zrobiłam 120 000 km i nic mu nie było. Jedyne to stłuczka z 0% mojej winy, naprawiona z OC sprawcy. No i drobne usterki elektryczne, ale to renault to wiesz.
Dodam, że pojazd od samego początku ma służyć do jazdy w długie trasy więc pierdzikiem za 3000 pln sobie sami jeźdźcie.


@StukilowaRurzowa: ja tam bym wolał jechać passatem b4 w trasę niż yarisem w hybrydzie.

jak trzeba ogarnąć obsługowo, to najlepiej nowy, bo tam obsługi nie ma - jest bezawaryjny.


@StukilowaRurzowa: no a każdy producent odbiera od klientów średnio dwa razy więcej aut których nie można naprawić niż jeszcze 15
no ale od tego są jazdy testowe, auta znajomych itp


@strawberian: nie do końca, bo nowy kierowca nie do końca może wiedzieć czego potrzebuje, czy bardziej skupić się na aucie w trasę, czy do miasta, czy lepszy będzie duży bagażnik, czy krótkie auto do parkowania w każdej luce itd. Póki nie będziesz miał swojego, to nie do końca wiesz jak będziesz korzystał z samochodu na codzień i przejechanie się autem znajomego
no a każdy producent odbiera od klientów średnio dwa razy więcej aut których nie można naprawić


@aarahon: jak odbiera na gwarancji, to daje nowy. co za problem.

@kogi: nie mają zalet żadnych w porównaniu do normalnych aut tej samej wielkości tylko są droższe o 15-20 tysięcy i często gorzej się prowadzą/więcej palą.
@StukilowaRurzowa: To jest nieprawda. Wystarczy porównać tutaj np KIA CEED i XCEED które biorę pod uwagę. Xceed jest jakieś 10k droższy w podobnej wersji. Oferuje za to lepsza pozycje za kierownica, lepiej się wsiada i wysiada, większy prześwit i czarne plastiki dookoła sprawiają, ze krawężniki i wszelkie podwyższenia nie są straszne. Moim zdaniem prowadzenie jest tez lepsze. Dziś jade na kolejne testy :)
Nie wiem skąd te Twoje opinie
@StukilowaRurzowa: przejedz się KIA XCEED to zmienisz zdanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
automat na pierwsze auto to pomysł bardzo dobry, bo odchodzi manewrowanie biegami, a z tym dużo ludzi ma problemy.
@ziemniag: Znam sie lepiej niż ty, dla wielu ludzi manewrowanie biegami to stres, horror, a za kilka lat samochodow z manualem juz nie bedzie. W USA takie to margines