Wpis z mikrobloga

Cześć,

pod dyskusję chciałem poddać pomysł na inwestycję w REIT z USA z branży opieki starszymi:
+sy
- statystyki fundamentalne całkiem ok
- historyczne dane wskazywały na rozwój
- dywidenda wypłacona za 2019 + ładny wzrost z przeszłości
- mniejsza szansa na brak wypłacalności rezydentów, "czynsz" pokryty z emerytur lub z strony bardziej zamożnej cześci społeczeństwa
- starzejące się społeczeństwo USA

-sy
- zadłużenie na lekko ponad 100%
- PE 16 nie tragicznie jak na REIT w USA
- większe zagrożenie dla rezydentów ze strony COVID
- mniejszy przypływ rezydentów ze względu na spowolnienie/recesję mniej ludzi stać na ich usługi

Cel inwestycji: długoterminowy pod dywidendy. Budżet około 10k + dokupywanie.

#gielda #reit
  • 11
@m_a_arc1n: w ogóle fajnie by było zrobić jakiś tak do wpisywania waszych pomysłów z uzasadnieniem o jakiś spółka gdzie inni mogli by je oceniać/krytykować aby pomóc podjąć lepszą decyzję lub zwrócić uwagi na aspekty o których autor nie pomyślał.
@m_a_arc1n: zadłużenie na lekko ponad 100% - czyli przy problemach z płynnością, nie dość, że nie mają biznesu... to jeszcze muszą dopłacić ;) dobry deal ( ͡° ͜ʖ ͡°) tak jak inny reit, który 700 albo 800% zadłużenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Gippo86: nie no jasne dlatego w minusach :), ale mało prawdopodobne aby stracili przychody, a tym samym płynność skoro ich ośrodki nie był zamknięte w trackie pandemia, więc nie mieli jak tracić na obrotach z powodu "kwarantanny".
@m_a_arc1n: Zakładam to za duże słowo ale wydaje mi się że zatrudnianie prywatnych opiekunek/ pielęgniarek może być popularniejsze kosztem domów opieki. Tak jak jestem mało wrażliwy na różne straszenie, to informacje ze Szwecji działają na wyobraźnie (niezależnie od tego jaka jest prawda).
@m_a_arc1n: Poza tym jest kwestia pozwów, moim zdaniem znajdziesz równie zyskowny obszar a z mniejszym ryzykiem niż tutaj.

Popytaj się rodziny, znajomych, czy oddaliby kogoś teraz do domu opieki, czy słyszeli o tych przypadkach śmierci w Szwecji. Będziesz miał jakiś obraz czy ten strach jest, czy go teraz wymyślam.
@Krzeslowswetrze: jakie sektory obstawiasz jako mniejsze ryzyko a też przecenione? Zastanawiam się jeszcze na do wpływem kursu PLN wszystko co kupujemy teraz w USD lub EURO mocno się przeceni w ciągu najbliższego roku jeśli złotówka się umocni...