Wpis z mikrobloga

Mireczki, pytanie mam. Kupiłem laptopa, który na pokładzie ma GTX 1050 TI with Max-Q Design oraz procesor Intel Core I5-8300H. Problem polega na tym, że ostatnio w każdej nowszej grze, potrafię mieć stałe 60 klatek, 120, nie wiem, BEZ RÓŻNICY, ale pojawiają się nagłe spadki FPS i stąd moje pytanie, czy winą może być kwestia 8 GB ram? I to nie ważne czy grą jest Call of Duty najnowsze w którym na najwyższych mam 40-45 FPS, gdzie przy każdym większym ruchu, zmianie otoczenia mam spadki, może to być również Mount and Blade Bannerold i sytuacja ma miejsce na NAJNIŻSZYCH, jak i na NAJWYŻSZYCH ustawieniach i #!$%@? mnie to, bo miałem wcześniej komputer z 2011 który na pokładzie miał GTX 660, jakaś tam I7 i 16 GB RAM, na tamtym sprzęcie dało się grać nawet w BF V, na średnich, płynnie, a tutaj #!$%@? na NAJNIŻSZYCH ma się sprawa tak, że są dropy FPS.

Jest sens inwestować w dodatkowy ram? Znalazłem kość za 200 zł i mógłbym nawet dzisiaj kupić i sprawdzić, ale w ciemno się trochę boję, a i tak sam laptop kosztował w #!$%@?, gdy go kupowałem.

Ba, jeśli się da... To mogę nawet #!$%@?ć te 8 GB które mam obecnie i dołożyć 32 GB dla pewności oraz SSD bo dysk jaki jest tu wsadzony to HDD. Jest tu jakiś ekspert co by mógł doradzić?

Mowa o sprzęcie - MSI GF75 Thin 8RD i5.

#laptopy #komputery #kiciochpyta
  • 36
@GoodSniper mam dell inspiron 7567 z 1050ti i i7700 i tez trotlimg występuje. Niestety ale tego nie przeskoczysz, to jeszcze nie era niezawodnych gejmingowych laptopów.
@Canova: @LuCzadoreQ: Nie mam problemu z temperaturami, bo mam Cooler Boost który bardzo ładnie zbija mi temperatury i tak jak mówię, pod względem CPU I GPU, na wykresach nie ma wahań, więc ponawiam pytanie, czy może być to wina niewystarczającej pamięci ram w takim razie?
@Dzida_przeznaczenia: Tyle że każdy problem da się rozwiązać? A POWTARZAM, na CPU I GPU nie mam wahań, więc zadałem proste pytanie, czy winą może być mała ilość RAM? Skoro wstanie spoczynku mi zjada prawie 40-50 %? Nie ma dla mnie problemu, żeby kupić i większą ilość RAM, tak jak i dysk SSD, pytam tylko czy kupno tego jest wstanie zniwelować, bądź zlikwidować problem... A w błoto nie #!$%@?łem, bo mając dziecko
@GoodSniper problem mkze byc z ilością ramu, z woltami które ucinaja zegary procka. Możesz mieć 3GHz ktorymi chwali sie producent ale w najwyzszym picku bo tak naprawde przez napięcia mozess miec 2.6 stale. Moze to byc tez eina hdd ktory nie wyrabia z czytaniem przez co jest freezing w gierkach na chwile. Nie utracisz, ja odpuscilem gr w gry które lubie i nie sa kombajnami dla kompow i robię 90000 innych rzeczy
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@GoodSniper: na wykresach taktowania nie ma wahań? Mała ilość ramu to takie rwanie powoduje. Można to sprawdzić logując błędy stron procesu czy jakoś tak. Jai się pojawiają takie błędy to znaczy że czegoś nie ma w ramie i musi być ładowane w pamięci wirtualnej czyli dysku.
@Canova: Sprawdzałem, to normalnie chodzi w okolicach 3.9, w turbo dobija do 4.6 czy coś koło tego i nie zauważyłem spadków a na napięciach się nie znam i nie wiem, myślałem nawet żeby oddać komuś do serwisu żeby mi zoptymalizował system i wszystko, ale też nie wiem czy miałoby to sens.

@raven4444: Nie wiem, zrobię benchmark i zobaczę. Może podrzucę tu jakiś wykres zaraz, może więcej wam powie.
@GoodSniper dysk ssd obowiązkowo, jak kupisz to zobaczysz na własne oczy, że warto, a nawet trzeba było wydać kasę. Ramu można dołożyć bo 8 to już trochę mało. Natomiast myślę, że to nie rozwiąże problemu spadków fps. Laptop, który ma jeszcze thin w nazwie to synonim throttlingu jak już napisano wyżej.
@raaf112: dokładnie, op w dodatku chwali się jakimś cooler boostem który realnie znaczy: jest za ciepło, takty w dół, cooler boost, wracamy z taktowaniem. Rada od mnie jedna, rozdziałka w dół, tu żadne ramy i ssd sprawy raczej nie załatwią. Spróbowałbym jednak wyczyścić i wymienić pastę.
@GoodSniper: Na RAM w spoczynku nie patrz, zje tyle ile będzie chciał. Problem jest jeśli w użytkowaniu dobija do 90-100%. RAM nie jest po to żeby leżało 16GB w zapasie w setupie z 32GB, tylko żeby był używany.

Ale tak jak mireczki wyżej piszą, prędzej zainwestuj w zmianę pasty na chłodzeniu, ewentualnie porządną tackę. Pierwsze to {model laptopa} disassembly na YT i ogarniesz, drugie to 100-150zł, wycieczka do lokalnego sklepu i
@GoodSniper: możesz poszukać w necie, może jest jakiś fix na to, może cos jest spartolone ze sterownikami. Uwalona/za słaba sekcja zasilania i akurat vram po dupie dostaje. Bo to od nowości się tak odwala?
@raven4444: A może to przez to że RAM działa w jednym slocie? Z tego co widzę, to większość problemów tyczy się wersji 8 GB, pomimo że karta i procesor często ten sam, więc może warto spróbować i iść w tym kierunku? Może dual rozwiąże problem?

Tym bardziej, że z tyłu głowy coś mi świta, kiedyś koleżka który coś tam się zna, powiedział że za mało RAM na taki sprzęt, więc #!$%@?,
@raven4444: Udało się, naprawiłem! Tak jak by, bo teraz nie mając problemu z temperaturami, zbiłem napięcie, mam problem z "active core count" I dopiero mam przycięcie jak liczba spada z 4 do 1/2? Nie wiem czemu tak się dzieje, wiec z deszczu pod rynnę. ;p