Wpis z mikrobloga

@walusiek24: na zdjęciu sprawnego modułu wygląda na kod paskowy brązowy-brązowy-czarny, czyli 11 Ohmów. Ostatni pasek złoty = tolerancja 5%. Wylutuj rezystor, może fragment paska przetrwał od strony płytki. Zmierz wymiary. Na oko wygląda na rezystor o mocy 1 W, ale tutaj również można się pomylić. Mimo tego, wymieniając warto włożyć rezystor o większej mocy o tej samej wartości rezystancji.
  • Odpowiedz
@walusiek24: no jak 1 W się spalił to znaczy, że nie mógł wydzielić wystarczająco dużo ciepła. Wlutuj tam rezystor o większej mocy, ale zastrzegam, że co do wartości rezystancji to nie można być pewnym tych 11 Ohmów odczytanych z obrazka.
  • Odpowiedz
Wlutuj tam rezystor o większej mocy,


@KokiX: ja pierdzielę, Ty tak na poważnie?

@walusiek24: to był rezystor bezpiecznikowy, jeśli on się zjarał, to nie dlatego, że producent dał rezystor za małej mocy, tylko dlatego, że coś dalej w układzie zdechło i rezystor zadziałał tak, jak miał zadziałać: jako bezpiecznik. Wymieniając go w ciemno, bez sprawdzenia reszty układu, a zwłaszcza wymieniając go na rezystor większej mocy ryzykujesz, że po następnej próbie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Jarek_P: a to rezystor bezpiecznikowy nie ma ostatniego paska białego?
Teraz się tak przyglądam, tam kod rezystora jest raczej 5 paskowy, więc wróżenie z fusów co do odczytu wartości, bo czwartego paska nigdzie nie widać.
  • Odpowiedz
a to rezystor bezpiecznikowy nie ma ostatniego paska białego?


@KokiX: o ile wiem, bardziej charakterystyczny jest kolor samego rezystora. Poza tym kwestia miejsca: tu jest ewidentnie zasilanie bezpośrednio z sieci z kondensatorem szeregowym, w takim układzie na ogół mamy dodany własnie taki bezpiecznik będący jednocześnie rezystorem.
  • Odpowiedz