Wpis z mikrobloga

Mirki mam pytanie dotyczące panelu sterującego do pieca gazowego kondensacyjnego Buderus Logomax Plus. Kupuję połowę bliźniaka i mam możliwość dosyć dużej jego konfiguracji. Ze względu na koszta zdecydowałem się na ogrzewanie podłogowe na dole i grzejniki na piętrze. No i teraz interesowałoby mnie sterowanie takim piecem z salonu poprzez jakiś panel.
Wykonawca zaproponował mi panel dotykowy, który kosztuje ok. 1100zł (zapewne Buderus TC100) lub jakieś rozwiązanie z pilotem (odpada, bo i tak się zgubi). Na Alledrogo różnego rodzaju panele w cenie dużo niższej, niektóre mają WiFi, SmartHome i różne inne fajne bajery. Tylko teraz pytanie jaki panel mógłbym zastosować? Czy potrzebny jest jakiś dodatkowy sterownik, czy może sterownik ma już sam piec i wystarczy dowolny regulator?
Czy przykładowo, takie coś mogłoby zadziałać:
https://allegro.pl/oferta/termostat-regulator-temperatury-pieca-gazowego-8496558100
Wszystkie porady mile widziane, bo niestety jestem w tym temacie zielony ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#ogrzewanie #piec #remontujzwykopem #budownictwo
  • 16
  • Odpowiedz
@StanislawAniol: Niestety, do podłogowego musiałbym dopłacić kolejne 7 tyś. Słyszałem tez, że ogrzewanie podłogowe nie jest dobrym rozwiązaniem w pokojach, w których się śpi ale nie pamiętam dlaczego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Aż tak Ci się źle sprawuje takie mieszane ogrzewanie? Jak sterujesz podłogówką?
  • Odpowiedz
@admin_admin: Dołączę - z tym podłogowym w pokojach to g prawda - u mnie działa spoko. Nie wiem czemu podłogówka wyszła u Ciebie drożej - przecież rura jest tania, a grzejniki nie są za darmo. Dodatkowo przy 100% podłogówki w większości przypadków nie potrzebujesz sprzęgieł, zaworów mieszających, dodatkowych pomp - po prostu bezpośrednio piec spinasz z podłogówką.
  • Odpowiedz
@admin_admin ogólnie to nie musisz mieć żadnego sterowania. Na piecu ustawiasz temperaturę na grzejniki a na podłogówkę na mieszaczu.

Sprawa się komplikuje jak chcesz sterować temperaturą w każdym pomieszczeniu.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Aż tak Ci się źle sprawuje takie mieszane ogrzewanie? Jak sterujesz podłogówką?

@admin_admin: jakoś strasznie źle nie, ale podłogówka jest przyjemniejsza w użytkowaniu, wydajniejsza (mniejsze koszta grzania), estetyczniejsza. Pewnie Ci mówili, że się kurz unosi... Jestem alergikiem właśnie na kurz i żadnych niedogodności w domu nie odczuwam. Steruje zaworami RTL na wyjściu wody z obiegu.
  • Odpowiedz
@admin_admin: jeśli chcesz sterować dwoma obiegami niezależnie, to do rc310 wystarczy dokupic mm100 i wtedy masz sterowanie jednego obiegu bezposredio i jednego mieszaczowego, i wszystko mas w jednym miejscu.

jesli chcesz to robic na termostatach jak z linku, musisz dac conajmniej sprzeglo i dwie pompy ktorymi dwa takie termostaty beda sterowac
  • Odpowiedz
  • 0
@rajman dzięki za podpowiedź. W sumie to nie zależy mi na sterowaniu oddzielnym dwoma obiegami, chciałbym w głównej mierze móc ustanawiać temperaturę godzinowo- w nocy i w trakcie pracy temperatura spada, a gdy jestem w domu to rośnie. Czy takie podejście ma sens?
  • Odpowiedz
oczywiscie da sie to zrobic, najprostszy sposob to jeden regulator pomieszczenia, wtedy kociol pracuje z parametrem jak na co, a na mieszaczu przy rozdzielaczu na pietrze na ktorym jest podlogowka, odpowiednio ustawiasz temp podlogi recznie na 30-33*

nie jest to najekonomiczniejsze rozwiazanie ale jakotako sie sprawdza
  • Odpowiedz
@rajman: Ok, a jak wtedy ma się temperatura 30-33* do tego co ustawie na regulatorze? Też będzie opcja regulacją tej temperatury? Twoim zdaniem warto dołożyć i zrobić sterowanie oddzielne dwoma obiegami?
  • Odpowiedz
  • 0
@rajman i jeszcze druga sprawa, jakie możliwości ma sama regulacja na piecu (bez dodatkowego regulatora)? Coś czuję, że mieszanie podłogówki i grzejników to słabe rozwiązanie
  • Odpowiedz
@admin_admin: mylisz dwa pojecia, temperature pomieszczen i temperature zasilania wody na cele c.o.

regulatory jak rc310 sluza przede wszystkim do sterowania praca kotla bazujac na temperaturze pomieszczenia w ktorym sie znajduja, tak wiec ustawiajac zadane np 22* kociol bedzie pracowal tak dlugo az taka temperature osiagnie.

jesli nie chcesz osobnego sterowania obiegiem bezposrednim i mieszaczem to zeby obieg co grzal tak jak trzeba - powiedzmy na 55* temp zasilenia, taka temperatura
  • Odpowiedz
@rajman: Dzięki za odpowiedź, już rozumiem :)
Zastanawia mnie jeszcze kwestia rodzaju podłogi przy ogrzewaniu podłogowym. Jako, że podłogówka będzie w salonie i kuchni, chciałem łączyć płytki i panele. O ile płytki dobrze współpracują z podłogówką to zwykłe panele podobno tak sobie ze względu na izolację materiału. Myślałem nad panelami winylowymi ale nie wiem czy jest to dobre rozwiązanie. Jakie jest Wasze zdanie?
  • Odpowiedz