Wpis z mikrobloga

@mateusz-wrona-148 Klawiter raz rozmawiał z jednym kolesiem ze startupu produkującego kabel pozwalający na ładowanie tylko do 70%(według jego słów, taki poziom naładowania najbardziej sprzyja żywotności baterii), pamiątam, że współzałożycielem był gość z firmy Tesla, który pracuje nad bateriami.
  • Odpowiedz
No i przede wszystkim nie używać telefonu jak ładujesz bo to bardziej zabija baterię jak rozładowywanie do zera.


@xadam4: w jaki sposób zabija baterie? Bo z tego co wiem to przy podłączonej ładowarce zasilanie przełącza sie na ładowarke. Innymi słowy część prądu idzie na ładowanie a część na zasilanie telefonu. Jedynie co mi przychodzi do głowy to że przy używaniu telefonu podczas ładowania temperatura wewnątrz obudowy jest wyższa, ze względu
  • Odpowiedz
Ale po jakimś czasie spadnie do 99 i ponownie włączy się ładowanie. Podczas jednej nocy dzieje się to wielokrotnie.


@SiDi: gdy naładujesz na 100% to zasilanie nadal jest pobierane z ładowarki a bateria nie jest używana jako źródło zasilania. Jedyny prąd pobierany z baterii to leakage current (nie wiem jak to jest po polsku) rzędu kilku mikroamperów i prąd zasilający układ pomiaru napiecia ktory też pobiera jakieś nieznaczące ilości. W
  • Odpowiedz
  • 1
No i przede wszystkim nie używać telefonu jak ładujesz bo to bardziej zabija baterię jak rozładowywanie do zera.


@xadam4: w jaki sposób zabija baterie? Bo z tego co wiem to przy podłączonej ładowarce zasilanie przełącza sie na ładowarke. Innymi słowy część prądu idzie na ładowanie a część na zasilanie telefonu. Jedynie co mi przychodzi do głowy to że przy używaniu telefonu podczas ładowania temperatura wewnątrz obudowy jest wyższa, ze względu
  • Odpowiedz
jeśli prąd pobierany podczas ładowania, przewyższa chwilowy pobór prądu przez urządzenie, wtedy będzie pobierał z baterii np. przy graniu.


@xadam4: wiadomo, fizyki sie nie oszuka, chociaż zastanawiam sie jaki jest maksymalny pobór i czy przekracza poziom dostępny z ładowarki. Przykładowo mój OnePlus pobiera z ładowarki nawet 6A przy 5V co daje 30W i pozwala naładowac baterie od 0 do 100% w godzine a fo 50% w 20 minut. Nie wiem
  • Odpowiedz
  • 3
@CzerstwaBulka Ja laduje jak chce i kiedy chce, a po 2 latach bateria ma 85%. Po to sie kupuje telefon, zeby z niego korzystac, a nie myslec kazdego dnia czy juz moge skorzystac czy nie, bo bateria jeszcze musi sie doladowac 3%.
  • Odpowiedz
Baterii szkodzi ładowanie do pełna. takie baterie szybciej się zużywają. Ale do pełna znaczy 4,2-4,25V na ogniwie, a nie 100% na ekranie telefonu.

Baterii szkodzi wysoka temperatura i co do tego nie ma wątpliwości. tylko baterii pełnej szkodzi bardziej niż pustej, bo łatwiej wygotować płynny elektrolit z pełnej baterii.

rozładowanie do 0 też nie służy baterii, ale znowu mówię o wartościach w okolicy 2V a nie 0% na ekranie.
ładowanie zimnej baterii nie jest zalecane. ale mówimy znowu o temperaturach -10,-20'C.
  • Odpowiedz
Ludzie ładują baterie do 70 albo 80 procent, żeby nie straciła na żywotności (ilości mAh). Ale nie zauważyli ze przez ta decyzje stracili 30 albo 20 procent baterii na starcie XD
  • Odpowiedz
@CzerstwaBulka: To w końcu jak jest, bo każdy pisze coś innego? xD

Ja opiszę tylko moje doświadczenia z Xiaomi mi5 i nowym telefonem - Samsung Galaxy S10.
I tu i tu ładowałem 20-100% normalnie używałem, nie wiedziałem, że 'nie wolno' tego i tamtego.
W mi5 bateria dobrze trzymała rok. Potem jak bateria spadała poniżej 30-40% to mu spadało napięcie, telefon się wyłączał. Włączam - bateria 0%
  • Odpowiedz
@CzerstwaBulka: litowo jonowa posluzy najdłużej jak będziesz trzymał poziom naładowania między 40 a 90% baterii. W niektórych telefonach są jeszcze baterie polimerowe (li poly/li po), które najdłużej posłużą jeśli trzymamy poziom naładowania w przedziale 20-80%. Oba te typy można podladowywac w dowolnym momencie (np od 50 do 70%), ponieważ nie mają efektu pamięci.
  • Odpowiedz
Oba te typy można podladowywac w dowolnym momencie


@qoszmar: Widzę, że ogarniasz, czy to prawda, że niezależenie od typu baterii jednak szkodzi ogniwu częste podładowanie czyli np. nie mam czasu 40-65% ?
  • Odpowiedz
@WydajnaJednostkaIndywidualna: bateriom nowego typu (li-po/li-ion) zupełnie to nie szkodzi, możesz doładowywać nawet po 5% co godzinę. Najbardziej szkodzi im głębokie rozładowanie i temperatura już powyżej 40*C (telefon leżący na słońcu na parapecie może spokojnie rozgrzać się do 70 i więcej stopni)
  • Odpowiedz