Wpis z mikrobloga

#bojowkapiekarska #chleb

Czy przed pieczeniem należy wyjąć najpierw ciasto z lodówki żeby nabrało temperatury pokojowej czy też od razu wkładać do rozgrzanego piekarnika? I drugie pytanie coś chrzanie przy składaniu końcowym, więc jak wyjmuje ciasto z miski (nie mam bannetona używam okrągłej miski ze ścierką) to się rozlewa, można to jeszcze jakoś uratować przed samym pieczeniem?
  • 4
@empty11: 1.nie, wyciągasz z lodówki, nacinaszz wrzucasz na gara/naczynia/ czy jak tam pieczesz.

2. Nie. Popracuj nad formowaniem bochenka, jesli dopiero zaczynasz moze sprobuj cos z niższą hydracja? A jesli mimo w miare niskiej hydracji bochenek Ci sie rozlewa to moze zbudowana niezbyt mocna siatka glutenowa (czas, skladanie, cierpliwosc), moze ciasto przefermentowane (to bym raczej obstawial najmniej), umiejetne formowania (yt, praktyka praktyka praktyka) :)
@empty11: sprawdź ile białka ma mąka której używasz. Jak powyżej 13 to śmiało hydracja powyżej 70%. Ja korzystam z lidlowej która deklaruje 11g białka i nie przekraczam 63% bo potem się rozlewa. Mimo że garuję ciasto w lodówce ok 16h
@klepie-biede:
Miałem tylko pszenną chlebową (razowa) i tortową t450, ta chlebowa ma 11g białka na 100g, zrobiłem mix 50/50 ale za dużo chyba tej chlebowej dałem.

@AdiBdg:

Hydracja na początku miała być 65% ale jak zamieszałem ciasto to jakieś strasznie suche mi się wydawało i dałem więcej wody na oko, więc wyszło pewnie ponad 70% i to faktycznie jest za dużo na początek, bo potem się rozlewa to ciasto i