Wpis z mikrobloga

@epic_25: w danej kategorii funduszy są dużo gorsi gracze i praktycznie wszyscy są na minusie w rozliczeniu rdr.
https://www.analizy.pl/fundusze/fundusze-inwestycyjne/notowania/firma/--/produkt/--/grupa/AKZ_GL/nazwa/--/typ-jednostki/podstawowe/typ/last/data/--/limit/100/strona/1/sort/7/sort_dir/DESC/

Co nie zmienia faktu, że powierzanie swoich pieniędzy ludziom pracującym za 4-7k/msc jest debilnym pomysłem XD
Chyba lepiej znaleźć fundusz zagraniczny z prawdziwymi specjalistami i przełknąć większą prowizję.
  • Odpowiedz
@sing: Gdzie masz te wyższe opłaty w zagranicznych funduszach? W Polsce najlepiej wypadają luksemburskie rozwiązania bo masz zazwyczaj brak opłaty za wejście co jest specyfika polską a opłaty za zarządzanie są niższe w funduszach luksemburskich. Za 4-7 k miesięcznie to pracują babki w okienku w banku które wciskają te fundusze osobom którym nie powinny i potem jest zonk bo ktoś wpłacił np. 10k i zaczyna od 9900 bo opłaty. Zarządzający
  • Odpowiedz
@epic_25: Jako doradca finansowy powiem jedno. Banki są po to, żeby łupić piniondze na klientach ile się da. Nawet nie przychodzi im do głowy, żeby być fair z klientem i robić tak zwane "success fee", czyli pobieranie opłat za prowadzenie funduszy jedynie w momencie kiedy realnie zarabiają, a w momencie straty = zero opłat.
Koszą tutaj klientów na wszystkim co się da:
-opłata administracyjna
-opłata manipulacyjna
-opłata za zarządzanie
-opłata
kokomo - @epic_25: Jako doradca finansowy powiem jedno. Banki są po to, żeby łupić pi...

źródło: comment_1589376108SCQpvtq41Q1asbDKgbxKTd.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@kokomo: Dla zarządzającego funduszem jest tylko opłata za zarządzanie a cała reszta opłat to opłaty banków, które są tutaj pośrednikami i za to biorą opłaty. Spółki zarządzające funduszami zazwyczaj pozostawiają swobodę do max poziomu w kształtowaniu opłat i sama opłata za zarządzanie to mała część tych opłat. Bank kosi te opłaty bo ludzie nie są w stanie ogarnąć sami formalności i zainwestować samemu bezpośrednio w fundusz. Jeśli robić by tak
  • Odpowiedz
@encourager: Co do zasady, wiadomo, że Towarzystwo musi mieć z czego żyć, ale chodziło mi o koncepcję rozłożenia opłat właśnie przez banki. Drenują, aż boli.
Bardzo spodobało mi się w ostatnim czasie działanie jednego z Towarzystw dostępnych w Polsce, gdzie opłata za prowadzenie rachunku to 1zł miesięcznie + Success fee i to tyle. Do tego możliwość dodania IKZE i IKE, więc już w ogóle kosmos.
  • Odpowiedz
@munny: Teraz za późno. Ale jak masz 10 lat przed emeryturą, to możesz spokojnie wymieniać akcje w obligacje. A ze składek kupować już tylko obligacje.
  • Odpowiedz
  • 0
@Khaine fundusze aktywnie zarządzane przepalają część środków na ich aktywne zarządzanie(pracownicy funduszu). Już lepiej kupić ETF bo jak nie ma jakichś większych przewrotów w kraju to zazwyczaj rośnie w długim terminie. Był nawet taki eksperyment Warrena Buffeta gdzie pokazał że w ciągu 10 lat więcej zarobi kupując ETF niż wrzucając kasę w fundusz aktywnie zarządzany.

PS. To nie jest porada inwestycyjna ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
Właśnie mi przypomniałeś że posiadam tam akcje które kupowałem z 10 lat temu. Jak je zlikwidować, bo nie widzę tam żadnej opcji sprzedaży?
  • Odpowiedz
A poniżej przykład bezpiecznego rozwiązania opartego o fundusze pieniężne. Potężny koronawirus, łamiąc wykresy akcji korporacji, funduszem niskiego ryzyka ledwo kołysze...( ͡° ͜ʖ ͡°)


@kokomo: Który to fundusz?
  • Odpowiedz