Wpis z mikrobloga

Były już jakieś posty i ktoś mógłby na przykład podesłać linka, gdzie warto włożyć/ubezpieczyć takie 20 tysięcy złotych? Oczywiście obarczone jakimś ryzykiem, ale nie na zasadzie "może się uda", a "prawdopodobnie warto". Złoto już cholernie drogie. Wiem, że dla bogatych wykopowiczów, to 20k złotych to jest nic, a #inwestycje to najwcześniej od 2 milionów, ale to jest jednak miejsce dla wyjątkowych. Ja biedak wyprosiłem założenie konta u moderacji i mi pozwolili tu zapytać. ;)

#ekonomia #finanse #inwestowanie
  • 25
@konradowski1995: przy zerowym poziomie wiedzy - obligacje indeksowane inflacja, zakupione przez IKE. IKE daje limit roczny 15 tyś, dzieki temu mechanizmowi podatek belki płacisz na koniec. 4 latki są oprcoentowane marża 0,75% + inflacja. Chyba że według Ciebie jest to za niski poziom zysków, wtedy są inne rozwiązania, ale w każdym innym rozwiązaniu dającym wiekszy zysk możesz wiele stracić jak zaczniesz panikować.
@pokeminatour: A coś z właśnie większym poziomem ryzyka? Powiedzmy, że jestem w stanie zaryzykować bardziej te 20k. Oczywiście, na własne ryzoko, poczytam wtedy też bardziej itd. No i jednak myślałem coś o jakiejś inwestycji na rok, a nie na 4 lata. :)
@konradowski1995: obligacje mozesz wczesniej wykupić, ponoc jest to na tyle oplacalne ze ludzie którzy chcą trzymać np 4 lata pieniądze to zamiast 4 latek kupują 10 latki i je sprzedaja przed terminem wykupu. Ale każda z nich to 1 rok stałe oprocentowanie.

Wszystko inne to inwestycja w akcje/ surowce lub innego rodzaju spekulacja. - i tutaj w tak krótkim terminie jakim jest rok może sie dużo dziać zarówno spadki jak i
@konradowski1995: Włóż sobie to w jakiś fundusz inwestycyjny które pewnie masz w swoim banku dostępne. Są z różnymi poziomami ryzyka dla mniej bardziej doświadczonych. Opłaty potrafią być małe a fundusze ostatnio spadły myślę że to dobry moment sobie włożyć w jakiś fundusz oparty na surowcach, rynkach wschodzących albo nawet zlocie jak już tak chcesz
@imler1th: jakieś konkretne przykłady dwóch konkretnych funduszy gdzie jeden jest etf a drugi tradycyjny w danej strategii gdzie etf ma lepsze wyniki? Pewnie da się znaleźć ale da się też znaleźć w odwrotna strone, więc stwierdzenie lepsze jest mocno subiektywne. Co do opłat tu akurat racja po twojej stronie że etf jest tańszy od strony kosztowej ale nie jest tak że zjada większość zysków. Skoro fundusz np w 10 lat potrafił
@imler1th: Czlowieku ja pracuję w branży więc wiem, ale to co piszesz to bzdury, nie potrafisz się odnieść merytorycznie. Piszesz że większość zysku jest zjadane przez prowizje i opłaty a tak nie jest.
@imler1th: XD nie pracuje w sprzedaży tylko bardziej w administracji funduszu i to nawet nie w Polsce. Przede wszystkim to ty masz na myśli fundusz indeksowany a nie etf. Po drugie to myślisz że etf albo fundusz indeksowany nie ma opłat? Może to wywola u Ciebie dyskomfort w płacie czołowym ale opłata za zarządzanie to tylko składnik całości opłat więc jeszcze raz ci powtórzę #!$%@? bzdury ( ͡° ͜ʖ
@encourager: Daj ten przykładowy fundusz, to porównamy opłaty i zyski względem ETFów S&P / FTSE / MSCI World w perspektywie 5-10-20 lat (o ile ten fundusz który podasz tyle istnieje). Większość ETFów (zwłaszcza na tych popularnych i łatwo dostępnych indeksach, tzn. takich które łatwo da się replikować) ma opłaty < 0.1% rocznie.
@imler1th: Po co mam Ci dawać przykład jak Ty w ogóle nie masz pojęcia o czym piszesz? Zreszta nie odwracaj kota ogonem i sam podaj przykład dwóch konkretnych kodów ISIN funduszy aktywnego i pasywnego, bo sam pierwszy podałeś tezę że etf sa lepsze.
@imler1th: Człowieku rzucasz ogólnikami i losowymi artykułami wylosowanymi w Google. Poza tym ja nigdzie nie napisałem że etf osiąga gorsze wyniki tylko że #!$%@? bzdury na temat opłat i do tego się nie odniesiesz bo tego już nie znajdziesz w google :)
@encourager: Przepraszam Panie poważny inwestorze, że śmiem poddawać w wątpliwość rzeczy które Waszmość wypisuje.

Czyli twierdzisz, że podane przez Ciebie 0.6% (gdzie większość aktywnie zarządzanych funduszy pobiera >1% opłat, względem ETFów opartych na indeksach gdzie większość pobiera <0.3% opłat (najpopularniejsze indeksy <0.1%)) w perspektywie 5-10-20 lat nie ma znaczenia? Dodając do tego informacje z artykułów powyżej i ogólnodostępnych statystyk, gdzie aktywnie zarządzane fundusze w znacznej większości nie są w stanie pobić
@imler1th: Kto Ci napisał że jestem inwestorem? Pracuje w branży stąd znam się na tym dokładnie i sprawa nie jest taka prosta jak Ci się wydają po przeczytaniu 2 artykułów. Istotny jest moment wejścia i wyjścia i nie można jednoznacznie stwierdzić że coś jest w 100% lepsze lub gorsze. Opłaty masz też wliczane w ceny jednostek o czym nie masz pojęcia zapewne więc nawet nie wiesz ile cię kosztuje taki etf.