Wpis z mikrobloga

Co w praktyce oznacza "interfejs sieciowy"?
Bo ja to rozumiem dwojako
- soft/sprzęt który odpowiada za przetwarzanie sygnał <-> dane zgodnie z wybranymi protokołami używanymi w sieci (czyli np. karta sieciowa z softem który implementuje protokoły używane w standardzie ethernet)
- soft/"fizyczne połączenie" umożliwiający połączenie z konkretną siecią (czyli nie modem jest interfejsem, ale jego port)

Czy każdy interfejs sieciowy ma własny unikalny adres (czyli w przypadku karty sieciowej nie będzie to mac tylko mac + port/wyjście na karcie)

Czemu w win polecenie "ipconfig /all" pokazuje mi tylko jeden interfejs (nie ma np. loopback, tj. localhosta)?
#programowanie #sieci #komputery
  • 8
@Lewo: Interfejs sieciowy to hardware odpowiadający za otrzymywanie i wysyłanie impulsów elektrycznych. Przetwarzanie tych impulsów na 0 i 1 zajmuje się już "cpu" karty sieciowej sam interfejs tego nie robi.

Czy każdy interfejs sieciowy ma własny unikalny adres (czyli w przypadku karty sieciowej nie będzie to mac tylko mac + port/wyjście na karcie)


@Lewo: Mieszasz, tak jak powiedziałeś każdy interfejs sieciowy ma swój unikalny MAC (pomijam kwestie klonowania MACa czy
@d1sconn3cted: dzięki za odpowiedź

no dobra, ale jedna karta sieciowa może mieć wiele interfejsów sieciowych. Mam rozumieć, ze po prostu na jednej karcie są chipsety z osobnymi adresami MAC?

https://en.wikipedia.org/wiki/Network_interface (ogólne pojęcie, objemujące sockety, porty (sieciowe/hardware) - ogólnie wszystko co "nadaje/odbiera" pakiety - ale nie wiem czy to nie za mocne uproszczenie)
https://en.wikipedia.org/wiki/Network_interface_controller (sprzęt, najczęsciej karta sieciowa)

mam wrażenie, że jak spotykam się w artykułach że "interfejs sieciowy" to oznacza po
@Lewo: Widzę, że ktoś Ci namieszał nieźle w głowie. A ja zamieszam jeszcze bardziej.

Po pierwsze pojęcie "interface" jest pojęciem umownym. Na tyle umownym, że zasadniczo nic nie znaczy formalnie. Interfejsem możesz nazwać również fizyczny port Ethernet ale interfejsem sieciowym może być np. port RS232 czy też port USB. Wszystko zależy od konwencji nazewnictwa. Interfejs VPN również istnieje jako interfejs wirtualny w pamięci komputera.

Można oczywiście przytaczać encyklopedyczną definicję - ale
no dobra, ale jedna karta sieciowa może mieć wiele interfejsów sieciowych. Mam rozumieć, ze po prostu na jednej karcie są chipsety z osobnymi adresami MAC?


@Lewo: nie wiem jak jest to zaprojektowane aż tak low level ale obstawiam że moze być i jeden chipset który ma 4 MACi i po prostu porządkuje je do odpowiednich interfejsów które pewnie ma jeszcze inaczej oznaczone.

Czy w tym kontekście sieć VPN na danym kompie
@brokenik: porty w karcie sieciowej?
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9e/Network_card.jpg/1280px-Network_card.jpg
ta karta ma dwa porty: 8P8C, BNC - czyli ma dwa interfejsy sieciowe tak?

Mam wrażenie, że na wikipedii jest "interfejs sieciowy" to pojęcie abstrakcyjne które dotyczy jak pisałeś nawet USB (jesli jest wykorzystywany do nadania do sieci), socketa itd.

Jednak w artykułach wydaje mi się, że ma konkretne zastosowanie - nadawanie/słuchanie konkretnej sieci (np. o konkretnym adresie ip). Czyli jak urzadzenie ma 20 portów,
Pobierz Lewo - @brokenik: porty w karcie sieciowej?
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/c...
źródło: comment_1589217244nuuMELHrvheYwI4lxH1Hyb.jpg
@Lewo: W tym wypadku karta ma jeden interfejs sieciowy z możliwością przełączania wtyku - albo BNC albo RJ45.

Przełączniki to jest w ogóle osobny temat. Tutaj generalnie w zależności od publikacji switche nie mają interfejsów logicznych (bo są np. niezarządzalne) albo i mogą je mieć. Bo są np. przełączniki warstwy 3 - czyli mogą np. routować ;) To jest bardzo skomplikowane i generalnie nie chcę Cię zarzucać terminologią bo to na
@brokenik:
dziękuje bardzo za odpowiedź.
odpocząłem od tego tematu i tak przejrzałem sobie informacje

interfejs sieciowy można rozpatrywać od strony
- sprzętu ("interfejs" czyli praktycznie każdy port, który pozwala nam połączyć się z medium które służy do nadawania w sieci)
- software - implementacja która umożliwia NIC (Network Interface Controler - np. karcie sieciowej) w danym systemie operacyjnym komunikację z daną siecią

I raczej stosuje się te pojęcie software-owe, mam narazie