Wpis z mikrobloga

Hej #elektromirki, siedzę już nad tym tyle, że dopadło mnie zwątpienie. Robiąc remont w domku letniskowym wyszło mi przebicie na ścianie (kładłem grunt i gładź, ściana zawilgotniała i pojawiło się radosne 120-160V na gładzi). Szybkie kucie i znalazłem winowajcę - stara instalacja (miedziana) przybita zardzewiałym gwoździem, który ruszony przez moje zmiany kawałek dalej naruszył izolację. Usunąłem gwóźdź (oraz pozostałe okoliczne), zaizolowałem przewody i robię pomiary dla upewnienia się przed zatynkowaniem.

Fazówka milczy na całej ścianie (wcześniej świeciła), ale miernik daje wskazania, w które zwątpiłem: mierząc PE<-> ściana mam 6-10V, mierząc N <-> ściana mam gdzieś jakieś pojedyncze 0,4-1V (na granicy błędu pomiaru). Powiedzcie mi proszę, czy tymi 6-10V z PE należy się martwić i szukać kolejnego uszkodzenia izolacji czy to specyfika przewodu ochronnego? SEPa robiłem już ultra dawno a teraz mam wymuszoną powtórkę:)

PS. uprzedzając pytania: elektryk i tak będzie za 2 tyg wymieniać mi całą skrzynkę bezpieczników to wtedy mi jeszcze skontroluje instalacje, ale póki co nie chciałbym zostawiać rozkutej ściany :D

#elektryka #uziemienie #budujzwykopem #zapytajelektryka #mirkopomusz
vegat - Hej #elektromirki, siedzę już nad tym tyle, że dopadło mnie zwątpienie. Robią...

źródło: comment_1589021424Kl1lCsI9XvUpIzrqkJuJxn.jpg

Pobierz
  • 13
@rosso_corsa: To najłatwiejsza odpowiedź ale bez wątpienia znacząco podniesie mi koszty renowacji domku a i tak jest tu co robić. Z drugiej strony jak nie teraz to nie zrobię tego po remoncie przez najbliższych kilka-kilkanaście lat. Jak na stary domek instalacja była tu robiona z sensem i jest miedziana więc liczyłem, że nie będzie konieczności jej wymiany ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Mirkomil: rozumiem, ze ta szpara jest pomiedzy neutralem a earthem?
W kazdym badz razie i tak nie widze w tym zadnego sensu - jest masa sposobow by zrobic to rownie szybko i duzo lepiej.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@shaki24: tak, na szczęście faza jest zewnętrzna więc od biedy się tylko zmostkuje. Jeden z nich to schodowy i tam już faza leciała przy gwoździu i stąd prąd w ścianie.
Generalnie robić coś w tej instalacji to dramat, na szczęście jest mocno opuszkowana więc o tyle dobrze, że mogę sobie partiami wymieniać na nową I dość łatwo jest weryfikować co gdzie leci.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@itemeczek: PE mam kulturalnie ze skrzynki, przyłącze jest już nowe, są 3 fazy + N + PE. Od skrzynki z bezpiecznikami dalej nie wiem na pewno czy wszystko jest zgodnie ze sztuką, ale amatorsko opomiarowałem i poza niespodzianką z fazą w ścianie i tym że jakimś cudem światło na dole jest na innej fazie niż na górze to wszystko wydaje się być ok. Ale i tak elektryk rzuci na to okiem,