Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 68
@saakaszi: @guruu:
Ja jednego nie potrafię zrozumieć tylko. Każdy wierzący ma świadomość, że są miejsca na świecie, gdzie ludzie wyznają zupełnie inna religię, a ich wiara w danego Boga jest zależna tylko od tego, w którym miejscu na Ziemii się urodzili. Jak można wierzyć w cokolwiek, mając świadomość, że równie wiarygodne są wszystkie inne popularne wyznania? Katolik jest przekonany, że to jego religia jest jedyną słuszną, a muzułmanin ma zupełnie
  • Odpowiedz
@saakaszi: Widać kolejny typ, który nie potrafi zrozumieć tego, że nie da się udowodnić nieistnienia czegoś. Ani tego, że brak dowodu fałszywości nie jest dowodem prawdziwości. I tego, że nazwać ateizm wiarą to jak nazwać hobby niekolekcjonowanie znaczków.
W ogóle to ciekawy jest tok rozumowania niektórych wiernych: Z jednej strony oni twierdzą, że ateiści są pozbawieni wiary, a z drugiej, że mają wiarę - tylko że nie taką, jaką oni uważają
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@saakaszi: @guruu:

Ja jednego nie potrafię zrozumieć tylko. Każdy wierzący ma świadomość, że są miejsca na świecie, gdzie ludzie wyznają zupełnie inna religię, a ich wiara w danego Boga jest zależna tylko od tego, w którym miejscu na Ziemii się urodzili. Jak można wierzyć w cokolwiek, mając świadomość, że równie wiarygodne są wszystkie inne popularne wyznania? Katolik jest przekonany, że to jego religia jest jedyną słuszną, a muzułmanin ma zupełnie
  • Odpowiedz
@cockosova: Każda wiara opiera się o coś, nie można wierzyć w coś bez żadnej podstawy.

Dla katolików podstawą jest biblia i wiara w to że jest prawdziwa - czy mają dobre podstawy aby wierzyć że biblia jest prawdziwa? Jeżeli nie mają żadnych podstaw i po prostu wierzą bo tak, to w jaki sposób doszli do wniosku że biblia jest prawdziwa a koran (lub inna święta ksiega) nie?
  • Odpowiedz
@prawa_reka_sorosa: za PWN:

wiara

1. «określona religia lub wyznanie; też: przekonanie o istnieniu Boga»
2. «przekonanie, że coś jest słuszne, prawdziwe, wartościowe lub że coś się spełni»
3. «przeświadczenie, że istnieją istoty lub zjawiska nadprzyrodzone»

przekonanie

«sąd, zdanie oparte na przeświadczeniu o prawdziwości, słuszności czegoś»

przeświadczenie

«pewność w stosunku do kogoś, czegoś, wiara w prawdziwość, słuszność czegoś»
zgłoś uwagę

dowód
1. «okoliczność lub rzecz dowodząca czegoś, świadcząca o czymś»
2. «dokument
  • Odpowiedz
@Trojden:

Widać kolejny typ, który nie potrafi zrozumieć tego, że nie da się udowodnić nieistnienia czegoś


No to jest akurat gimboateistyczny mit, a nie jakieś prawo logiczne. Można udowodnić nieistnienie. Mogę udowodnić nieistnienie jednocyfrowych liczb wyższych od 10. Mogę udowodnić nieistnienie osób o nicku @sraniedojapy w serwisie Wykop. I tak dalej.

https://utilitymon.blogspot.com/2016/07/udowadnianie-nieistnienia-i.html?m=1

Nieistnienia Boga jednak faktycznie nie mogę udowodnić, ale to przez samą naturę tego pojęcia, bo Bóg to jest jakieś
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@cockosova: To skąd pytanie "udowodnij, że Boga nie ma"?
W 1 pytaniu znajdują sie 2 rozne pojęcia o których sam wspomniałeś. Wiara z dowodem nie jest wiarą a wiedzą
  • Odpowiedz