Wpis z mikrobloga

Dwa pytania od nooba:
- skąd biorą się różnice w cenach obiektywów pomiędzy f/1.8 vs f/1.4 vs f/1.2? I czemu jaśniejsze są droższe?
- czy rzeczywiście skok w jakości zdjęcia pomiędzy powiedzmy 50mm na kitowym obiektywie(zoom) i 50mm (prime)
będzie widoczny dla amatora?
¯\_(ツ)_/¯

#fotografia
  • 23
  • Odpowiedz
@Matemit: tu nie chodzi o jakość aż tak bardzo a ilość światła która wpada na matrycę. przy robieniu zdjęć w piekbną słoneczną pogodę na zewnątrz nie zobaczysz różnicy między stałką a kitem. problemy zaczynają się robić jak robisz zdjęcie czegoś w ruchu w półmroku, więcej światła i masz mniejszy czas naświetlania
  • Odpowiedz
@Matemit: Bo obiektyw f1.2 moze miec przyslone f1.8, a f1.8 nie moze miec f1.2, kwestia jest glebia ostrości oraz ilość światła ktore wpada na sensor (krótsze czasy naswietlania przy mniejszej ilości światła).

No krotko mówiąc chodzi o mozliwosci
  • Odpowiedz
@Matemit: pytałeś czemu jaśniejszy jest droższy, a koledzy ci tłumaczą jakie daje możliwości.

Przyczyn jest zazwyczaj kilka:
1. Przede wszystkim soczewki muszą być większe, jednocześnie zachowując dokładność wykonania. Im większy kawałek szkła, tym trudniej zachować wszystkie parametry.
2. Często używają też lepszych soczewek (lepszej jakości szkło, dodatkowe powłoki etc.)
3. Zazwyczaj same obiektywy są wykonane z lepszych materiałów. Porównaj plastikowe Canonowe nifty fifty f/1.8 ze szkłem serii L f/1.2. Różnica w
  • Odpowiedz
@Matemit:
1. wartosc "f" pokazuje stosunek dlugosci ogniskowej do powierzchni soczewki. Duza wartosc "f" znaczy, ze malutki obszar szkla jest widoczny w stosunku do dlugiej ogniskowej. Bardzo mala wartosc "f" znaczy, ze praktycznie cale szklo jest widoczne. Aby osiagnac bardoz niskie "f" trzba zrobic duzo wieksze szklo, niz w mniejszym f. To juz stanowi dodatkowy koszt. Dodatkowo inaczje nalezy je wymodelowa, by uniknac aberracji i proces robi sie tym bardziej skomplikowany,
  • Odpowiedz
@Matemit: a jak zweryfikujesz kto ma rację? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ostatnio trafiłem na komentarze pod wpisem na optycznych, gdzie myślałem że siedzą ludzie znający temat trochę bardziej, a jak zobaczyłem co oni o wzornikach kolorów piszą to musiałem to rozchodzić.
  • Odpowiedz
@Matemit: no tam dyskusja byla bardzo ciekawa ( ͡° ͜ʖ ͡°) jedna osoba rozumiejąca przeciw totalnym ignorantom z brakiem wiedzy broniącym swojego zdania, a pomiędzy ludzie którzy coś tam wiedzą ale chcą się doinformować. Mało brakowało a bym tam konto założył aby odpisać, ale to by jedynie zrobiło +1 do liczby osób rozumiejących. Przykro się czytało jak ten jeden biedny człowiek pisał długie posty tłumaczące jak to
  • Odpowiedz
@Ganicjusz: @Matemit: Nie wiem czy znacie temat wzorników kolorów, ale tam widziałem różne wypowiedzi, prawidłową to wiadomo, potem ktoś kto nie rozumie co to jest twardo twierdził że na drukarce atramentowej sobie takie same za kilka groszy wydrukuje, inny że drukarka atramentowa to zły pomysł, ale pigmentowa spokojnie da radę, inny że to nikomu nie jest potrzebne w ogóle, ktoś pisał że nawet w drukarni tego się nie używa (odradzam
  • Odpowiedz
@sierzchula: XDDDDD u mnie ho deskjet 3420 drukował te same zdjecia w innych kolorach na linuksie a w innych na windowsie, co tu dopiero mówić o różnicach w różnych drukarkach z różnym tuszem i drukowaniu na nich profilu do kalibracji
  • Odpowiedz
@sierzchula: Widzialbym spoko dyskusje o technikach fotografowania: Z lampa,hdr, panorama, bokehrama, tilt shift, makrofoto, obróbka foto, tematy jak fotografować grubych ludzi,zwierzęta, wymiana doświadczeń po prostu, etc.
  • Odpowiedz
@sierzchula:

twardo twierdził że na drukarce atramentowej sobie takie same za kilka groszy wydrukuje

A to smieszek :)
Moze trolowal zwyczajnie. Bo nie wierze, zeby ktos byl taki glupi. Chociaz w sumie...
A co do wzornikow, to mam dwa identyczne cyfrowe xrite duze SG (takie po 140 kolorow) i ten stary juz sie tak srednio nadaje, w przeciwienstwie do nowego. Wiec jak widac nie tylko jakosc farby, ale nawet i czas
  • Odpowiedz