Wpis z mikrobloga

@Szalaputka: jako, że mnie często proszą/prosili o takie rzeczy to mówię ci z doświadczenia - jak to padło, stary laptop to lubuntu, antix. A jak chcesz wydać pieniądze to za 300 zł zamiast tabletu kup chromebooka używanego, do internetu i lekcji wystarczy w zupełności. Zwłaszcza, że dzieciakom każą instalować libre office'a to poszedłbym w linuxa.
@Szalaputka: neta na tym nie odpalisz. Nawet nie wiem, jak się FF zachowa przy takiej ilości pamięci.
W Chromebooka się nie ładuj, bo te laptopy od początku miały być budżetowe - skrzypiący plastik i 16 eMMC bez możliwości rozbudowy to jest żart.

https://allegro.pl/oferta/laptop-biznesowy-hp-i3-320gb-kamera-windows-8829394186
https://allegro.pl/oferta/laptop-dell-e6330-i5-3gen-4-250gb-13-3-win7-10-a-8545458127

tutaj masz dwa bardzo tanie laptopy bez baterii, które pod każdym względem są lepsze od chromebooka i dodatkowo mają legalnego W7, więc bezproblemowo zainstalujesz tam wszystkie aplikacje,
@Szalaputka: jakis system na muslu albo dietlibc + kernel z powylaczanymi wszystkimi bzdurami ktorych nie uzywasz + busybox + openbox moze dac rade z graficznym linksem. jesli zmienisz kosc ram na 4gb to kazdy linuks z lxqt/xfce i firefoxem powinien byc ok. sam bootuje sie do pulpitu w 80mb ale moja przegladarka potrzebuje 1gb ramu na cztery zakladki.
Mirki, szukam linuxa, przyjaznego dzieciom (odrabianie lekcji itd) gdyż dostałem skamielinę w postaci Toshiby satellite, na który mam rzucić okiem.Czy może jednak xpka wrzucić? Albo z grubej rury i próbować 7? XD


@Szalaputka: mint mate? Ewentualnie elementary os ale najpierw sprawdź jak będą działać.

edit:

bo jedynie czego potrzebują to mieć możliwość otwierania internetu,


@Szalaputka: O przeglądarce internetowej zapomnij. Ta specka, którą podałes to nawet nie jest 10 letni komputer.
CPU to celeron 2Ghz i 494MB ramu

bardzo bardzo ciężko, próbował bym antix i b. lekką przeglądarkę falkon albo coś qutebrowser. ale to zabawa która ma sens tylko jako "nauka" dla tego co stawia taki system.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Szalaputka: Imo bez bonus ramu się nie da bo nawet najlżejszy system nie da rady jak odpalisz przeglądarkę. Jak nie ma możliwości to odpuść i kup jakiś poleasingowy za grosze xD
@Szalaputka: Właśnie bawie sie dwoma starymi lapkami 12 latki oba mają po 2gb ramu. Ubuntu odrazu #!$%@? 1,3 ramu. Lubuntu wpierdzieli 350mb. Wszystko działa zbyt wolno żeby było warto.
2gb ramu to dużo procki na obu to dual 2Ghz Myślałem że wszystko będzie zapierdzielać ale tak nie jest.
Komunikacja dysk <-> ram jest strasznie wolna. Lubuntu mint Sabayon Wszystko działa tak samo.
Tak samo długo tak samo wolno. No i okazuje