Wpis z mikrobloga

@Koral999: ahhh, niecierpliwy jestem :D

@browarPL: może nie jest nagazowane jak piwo, ale w miarę pasuje ;) W ogóle w ryżowcu było niby 21blg (nie policzyłem rodzynek, i nie odczekałem aż cukier z rodzynek się rozpuści), po 2 dniach pracy sprawdziłem i było 24blg -.-
@szalony_kefir: Pamiętaj, że cierpliwość to pożądana cecha piwowara czy winiarza ;) Rodzynki zawierają sporą ilość cukru, chyba ponad 50%. Czyli wino wyjdzie jeszcze mocniejsze ale raczej do 16-17%. Z tego co pamiętam to użyte drożdże mogą do 16% przefermentować.
@browarPL: Martwiło mnie to, że "powoli bulka", bo jak oglądam filmiki z yt z innych ryżowców to dają jak złe. Może to wina tego,że te ls2 mają niby zostawiać mniej osadu(dolałem trochę wody z kwaskiem, żeby zmniejszyć blg)? Pamiętam o tym, ale już znajomi chcą próbować ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@szalony_kefir: LS2 mają pozostawiać mało osadu i szybko przefermentować . Wolno tzn. co jaki czas? Co pół minuty, minutę? Ja bym pozostawił go i nic z nim już nie robił oprócz dodawania kolejnych dawek cukru aż do zlania z nad osadu. Jak się będzie kombinować to można łatwo coś zamieszać :/ Początkowe blg. było spore, może to im utrudniło życie. NIe wiem jak do końca te drożdże pracują gdyż nie miałem
@szalony_kefir: 10-15s to nie jest źle. Tamten wali jak z karabinu, może w wyższej temp.fermentuje. Nie ma co tak szybko fermentować, wyjdzie to źle na smaku. A mianowicie czego? Ja używam bayanusów g995. One są polecane do miodów pitnych gdyż wytrzymują duże blg, i dużą zawartość alkoholu bo aż do 19%. Z powodzeniem się ich używa również do win czerwonych jak i białych, choć dają aromat drożdżowy.
@browarPL: po przejrzeniu filmików i postów na wino.org.pl myślałem, że burzliwa powinna dawać tak jak na tym filmiku. Jednak jeżeli mówisz,że 10/15s jest spoko to nie mam się o co martwić. Jak już kiedyś pisałem, w tych testowych celuję w mózgotrzepy, a nie w bukiety ;) Tych bayanusów g995 nie wycofali ze sprzedaży?
@szalony_kefir: To jeszcze zależy co fermentuje w jakiej temperaturze i przez co. Ale tu jest prawidłowo.

w tych testowych celuję w mózgotrzepy, a nie w bukiety


No tak, zapomniałem ;)

Nie, nie wycofali g995. Kumpel w tamtym roku kupił 0,5kg na allegro , i mi trochę odsprzedał.