Wpis z mikrobloga

Ktoś ma jakiś pomysł lub wiedzę na temat tego skąd w pisowni wielu ludzi wzięła się kreska przecinająca literę "Z"? U jednych pełni to funkcję litery "ż" (zet z kropką), u innych jest tylko elementem ozdobnym dla zwykłej litery "zet", jeszcze inni w zapisie stosują zarówno kropkę nad literą, jak i kreskę ją przecinającą (co wydaje się wybitnie głupim pomysłem)..


Po co to komu i dlaczego? o.O

Poniżej przedstawiam wizualizację wszystkich możliwych form zapisu, wykonaną w pewnym profesjonalnym graficznym programie, którego nazwy nie zdradzę.

#pismo #jezykpolski #litery #pytanie
T....._ - Ktoś ma jakiś pomysł lub wiedzę na temat tego skąd w pisowni wielu ludzi wz...

źródło: comment_C1ogivwRWa14q1dw3EgoZyx4AhDq8Zy0.jpg

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
@TripleSec: tak tylko w ramach buntu? nic większego się za tym nie kryje?

@BrygadaWypok: nie mogłem se sam znaleźć info bo nie wiem jak zrobić taką literkę :( tak czy siak artykuł nie wyjaśnia dlaczego jest używana zamiennie, a to mnie najbardziej ciekawi.

@damnhard: eee, bez przesady. przecież 2 ma wyraźnie w piśmie większy łuk na górze, poza tym kto w wyrazie np. "obrazek" mógłby dostrzec wewnątrz cyfrę 2?
  • Odpowiedz
@TakieKurnaZycie_: Bo tak było wygodniej? Myślę, że to jest podobnie jak z niemieckimi głoskami z przegłosem (umlautem), np. w piśmie maszynowym pisze się ä z kropkami, a ręcznie zamiast kropek stawia się dwie pionowe kreski. Z tym, że w literze "ż" nie postawisz kreski zamiast kropki, bo wyjdzie "ź", dlatego pisze się "z" kreślone.
  • Odpowiedz
@BrygadaWypok: wpisywałem "zet z kreską", a wtedy wiki spada gdzieś na dół strony pod głupie pytania z kafeterii itp. :/ tak czy siak ani wiki ani google nie odpowiada konkretnie na moje pytanie więc liczyłem na małą burzę mózgów :(

@aniu_ta: no faktycznie w pisanym niemieckim o niebo wygodniej i szybciej pisze się kreski nad tymi głoskami, ale tak po wykonaniu prób kilku stwierdzam, że w tym wypadku wcale to
  • Odpowiedz
@TakieKurnaZycie_: ja nie wiem, jak byłam może w drugiej czy trzeciej klasie podstawówki, to mieliśmy przepisać list z tablicy. I pani napisała takie właśnie ƶ z poziomą kreską. I mnie to zaciekawiło bardzo co to za dziwna litera i od tej pory zaczęłam pisać i tak mi zostało do dzisiaj.
  • Odpowiedz
@niezarejestrowany: poważnie? :O pisząc nie domykasz litery "p", a Twoje "s" nie wygląda tak jak to, które właśnie napisałem? To głupie, ale w dzieciństwie zawsze myślałem, że dorosłym się człowiek staje, gdy mu pozwalają w zeszytach pisać na jedną kratkę i gdy pisze normalnie litery m.in. "p" i "s".. do dziś jak patrzę na takie pismo to wydaje mi się ono nieco infantylne o.O

@aniu_ta: to była niedouczona pani! ;D
  • Odpowiedz