Wpis z mikrobloga

pytanie do eksperow z tagu #mydlo czy #domowadrogeria - chodzi o mydlo w plynie potasowe. Otoz, normalnie domyslnie soapcalc pokazuje chyba 38% wody jakos i wychodzi zwykle cos w rodzaju galarety (np z oliwy czy mieszany rzepakowo kokosowy). Do tej pory robilem takie mydlo i pozniej rozpuszczalem w wodzie. Zastanawiam sie natomiast, czy jakbym dal np 2x tyle wody na poczatku to mi sie znydli? zrobi sie wtedy od razu w plynie czy tez galareta a moze w ogole nie dojdzie do reakcji?
  • 5
@asique: przy czysto kokosowym akurat jak dalem te 38% to podczas miksowania tak mi sie zgrzalo ze wykipialo.

A jak robisz mydlo w plynie to jakie proporcje sa ok? jak zrobie np zel i pozniej z zelu mydlo wbplynie rozpuszcze tak, ze bedzie 20 lub 25% mydla bedzie ok? czyli do 1kg zelu 3 lub 4kg wody? czy to juz za bardzo "rozwodnione"?
@kefas_safek: Z kokosowym trzeba dużo wody, bo szybko się robi i przy wysokiej temperaturze.

Rozpuszczanie: ja dodaje tyle wody co mydla plus trochę gliceryny przy mydle oliwkowym.
Ale to trzeba samemu eksperymentować.
U mnie wtedy ma fajną płynną konsystencję do mycia. To dotyczy mydła z czystej oliwy.
Inni ludzie gotuja syrop cukrowy, mieszaja mydlo i glicerynę, zeby uzyskać przeźroczyste mydło w płynie.