Wpis z mikrobloga

Fragment z polskiego pisma dla dzieci “Płomyk” z roku 1936:

— Przeproś natychmiast skrzywdzo­nego przez ciebie Murzyna!

— Co takiego?! — zawołał chło­piec. — Ani mi się śni!

— Przeproś, bo inaczej spotka cie­bie to samo, coś zrobił z Murzynem...

Belgijczyk krzyknąwszy jakieś brzyd­kie słowo skoczył ku Wojtkowi, lecz uderzony mocno w podbródek, zachwiał się, a po drugim ciosie rozciągnął się na ziemi.


Przewodnik biegł ku Wojtkowi z podniesioną laską, lecz nagle z tłumu wyszedł ksiądz-misjonarz w białej su­tannie z czarnym krzyżem na piersiach. Ruchem ręki zatrzymał rozindyczonego przewodnika, a gdy ten opuścił laskę, zapytał Wojtka.

— Dlaczego zbiłeś tego chłopaka?

— Uderzył on Murzynka i nie chciał go przeprosić! — odpowiedział surowym głosem chłopak. — Krzyw­dzić bezbronnego — to nikczemność!

Misjonarz pomyślał chwilę i powie­dział cichym głosem:

— Ten mały Belgijczyk uważa się za wyższy gatunek człowieka i za pana w tym kraju...

Wojtek przyjrzał się bacznie księ­dzu, ale widać coś dostrzegł w jego oczach, bo wzruszył ramionami i odparł śmiałym głosem, tak aby go wszy­scy słyszeli:

— Zły to gatunek ludzi, który swo­jej wyższości, dowodzi bezkarną krzywdą i pięścią. Zły to też pan, który swo­ich poddanych trzyma w nędzy i ciem­nocie, a sam wzbogaca się na ich pracy i ziemi.


Hej, wykopalibyście?

Jak kształtowano młode umysły przed wojną? Litwini, Murzyni, Bóg, Honor i Ojczyzna - Płomyki Historii

Jakiś czas temu mój brat znalazł przedwojenne numery czasopisma dla dzieci “Płomyk” w których znajduje się bardzo wiele smaczków wskazujących na myślenie ówczesnego pokolenia, oraz tego w jaki sposób kształtowano młode umysły. Bardzo fajnie się to czyta w zestawieniu do dzisiejszego świata, oraz historii jaka się potoczyła - niektóre z tekstów są wręcz przepełnione patosem i propagandą sugerującą wielką, silną, honorową Polskę narodową (skąd to znamy?).

Brat na podstawie tych numerów stworzył podcast "Płomyki Historii" w którym przytacza i omawia co fajniejsze fragmenty z tego pisma. Bardzo serdecznie zapraszam do przesłuchania pierwszego odcinka - zwłaszcza tych którzy znają historię - ale nie tylko.

#polska #europa #zainteresowania #ciekawostki #historia #ciekawostkihistoryczne #neuropa #4konserwy #chwalesie #tworczoscwlasna
peetee - Fragment z polskiego pisma dla dzieci “Płomyk” z roku 1936:

 — Przeproś na...

źródło: comment_1587731388eYPPyRPzGvArptqZ5jWA0N.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz