Wpis z mikrobloga

Witam ludziska mam pytanie byc moze banalne ale ze logika nigdy nie byla moja mocna strona wiec postanowilem spytac na forum. Od razu wolam #matematyka . A pytanie jest nastepujace: jezeli jest 12 znakow zodiaku ( w naszej kulturze) i 12 znakow zodiaku w chinskiej kulturze - jakie jest prawdopodobienstwo ze dwoch ludzi ktorzy sie spotkaja maja taki sam znak zodiaku z tych dwoch zbiorow (np ja lew i tygrys i ona tez)? Jak to obliczyc? [kombinacja bez powtorzen?]?

ps. nie wierze w horoskopy, poprostu ciekawi mnie jaka jest procentowo szansa na taka zgodnosc.( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 7
  • Odpowiedz
@szwe: @KrolSandaczPierwszyRozrzutny:

edit: chyba, że źle rozumiem pytanie, bo trochę skomplikowanie jest napisane

Moim zdaniem nie. 1/12^2 to jest prawdopodobieństwo, że mają ten sam, ale ustalony wcześniej znak. Prawdopodobieństwo, że w ogóle mają ten sam wynosi po prostu 1/12.

Spotykają się dwie osoby: pierwsza ma jakikolwiek znak, to nie wpływa na prawdopodobieństwo, bo ten znak może być zupełnie dowolny; druga ma taki sam, jak pierwsza, a szansa to 1/12, bo
  • Odpowiedz
@KrolSandaczPierwszyRozrzutny: To w sumie pewnie jest bardziej skomplikowane, bo (być może, nie wiem, jak jest) okresy w roku, na podstawie których przyznaje się te znaki, nie pokrywają się. Na przykład obie osoby rodzą się w znaku X (tym, który my znamy w Polsce), ale jedna na początku, druga na końcu, co sprawia, że mają inne znaki chińskie. Jeśli te znaki się "zahaczają" co pół miesiąca (a tak za pewne nie jest,
  • Odpowiedz