Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki,
głowię się nad tematem poświęconym wysyłaniem pewnych danych z czujnika na stronę www.
Temat związany z czujnikiem mam załatwiony, wysyłam POST'a w JSONIE, lecz nie jestem w stanie wyłuskać tych danych i wyświetlić ich na stronie(nie wiem jak to zrobić). Stronę robię to w oparciu o framework flask. Nie wiem też czy jest to najlepsze rozwiązanie bo czujnik będzie wysyłał informację załóżmy co 10 sekund(chciałbym żeby dane się odświeżały same), a wszystko się będzie odbywać w środowisku domowym (po LANIE).
#python #flask #json #html
  • 9
@rysiusek: hmm... myślę, jak ja bym to rozwiązał. Czy korzystasz z oddzielnego frontendu, czy używasz Jinje2 i wypełniasz templatke danymi?

Aby mieć na bieżąco odświeżany dashboard, odświeżanie musiałoby być dodane do strony. Mając osobny frontend, to frontend wysyła zapytania do serwera o nowe dane co x sekund. Jeżeli nie masz osobnego frontu, to bym pomyślał o dodaniu skryptu, który będzie przeładowywać stronę co x sekund, spowoduje to pobranie nowej strony z
@rysiusek: @asterix61: Moim zdaniem wchodzenie w sqlite żeby zaraz zmieniać na mysql i tym podobne machinacje nie mają sensu i to tylko strata czasu. Postaw sobie mysql (czy coś podobnego ale już prawdziwą bazę, a nie jakieś substytuty na chwilę) i zacznij tego używać do różnych innych rzeczy.
Wystarczy prosty endpoint na kilka linijek który przetworzy post na insert do bazy - we flasku, a jeszcze lepiej coś nowego obsługującego
@oczkers: Rozwiązanie jest zależne od celu, jaki chcemy osiągnąć. Po tagach podejrzewałem, że ważniejsza jest możliwość nauki stąd moja propozycja, która daje szanse na naukę zamiast użycie zupełnie innego frameworku, i dodatkowo narzędzia, które jest overkillem dla małej informacji z sensora.

@rysiusek: jestem ciekaw podłoża tego zadania, podrzucisz pełny kontekst? :)
@asterix61 Robię projekt na uczelnie, korzystam z esp32 którę będzie odczytywać temperaturę oraz inne parametry i wysyłać informację do serwera www postawionym na raspberry pi(flask). Poczytałem trochę i wydaję mi się że najlepszym rozwiązaniem będzie postawić mosquitto broker, i następnie zapisywać wysyłane dane do sqllite w celu odczytania aktualnych parametrów. Widziałem również rozwiązanie oparte na socketio(bez zapisu, poprostu aktualne dane z czujnika).
@rysiusek: Odblokuj PW, mam mały kod, który emuluje sensor, aplikacje flaskową i template.

Jeżeli nie potrzebujesz tworzyć wykresów, wystarczy zapisywać te dane do zmiennych i przesyłać na stronę. W template zaś dodać linijkę kodu, która będzie przeładowywać stronę co jakiś czas i pobierać aktualną wartość :)