Wpis z mikrobloga

mam ochotę troche bardziej zrozumieć jak działają komputery kwantowe. Czy ktoś mógłby polecić jakieś przystępne językowo programy na ten temat? Ogarniam fizyke i mechanike na poziomie raczej podstawowym, rozumiem podstawowe zagadnienia, ale chciałabym trochę zrozumieć o co kaman w tych komputerach. Teorię strun też chcialabym troche zrozumieć (wiem, że się nie da :D). Tylko mnie nie zjedźcie proszę :D

#fizyka #fizykakwantowa #pytaniedoeksperta
  • 27
  • Odpowiedz
Czyli jeśli jedna cząsteczka jest na Ziemi i obraca się w dół a jej splątana siostra w górę i jest na końcu obserwowalnego wrzechświata i zmienisz spin tej pierwszej cząsteczki to ta druga zmieni się naychmiast pomimo że światłu ta sama droga zajęłaby prawie 14 miliardów lat!


@marcin-widz: Czy przypadkiem zmiana wartości spinu nie wpłynie na jej splątanie? Czy nie jest przypadkiem tak, że możemy jedynie sprawdzić jej stan i
  • Odpowiedz
@Sieloo: o właśnie o tym eksperymencie słyszałam. Czyli chodzi o to, ze póki chowamy sie w krzakach i nas nie widać to jest gites, a jak wyskoczymy i narobimy hałasu, ruchu to tracimy możliwość obserwacji bo... No wlasnie. Kwant sie przestraszyl? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@marcin-widz nie jest to prawdą. Zanim komputery kwantowe rzeczywiście powstaną to najpierw wszyscy przejdą na kryptografię postkwantową. W tej chwili mamy do czynienia z próbami konstrukcji i nachalnym marketingiem.
  • Odpowiedz