Wpis z mikrobloga

Przyjęto również poprawkę, która stanowi, że przychody z tytułu zwolnienia z obowiązku opłacania należności składkowych, nie są przychodem w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych. Podobnie, przychodem takim nie będzie także kwota umorzonej pożyczki stanowiącej wsparcie.

https://tvn24.pl/polska/koronawirus-w-polsce-sejm-glosowal-nad-poprawkami-senatu-nie-przyjal-obowiazku-testowania-medykow-4557489

Czyli co, mimo że nie opłacam składek przez 3 miesiące, to nadal mogę je sobie odliczać tak jak dotychczas?
#zus #koronawirus #podatki #skladki #tarczaantykryzysowa
  • 6
@advert: Otrzymałeś od Państwa przychód w wysokości składek ZUS. A przychód należy opodatkować (co do zasady). To wyłączenie wskazuje, że nie musisz płacić podatku od przychodu, który daje Ci Państwo w postaci braku obowiązku zapłaty składek. Idąc dalej przepis dotyczący odliczenia składek zapłaconych nadal istnieje. Oznacza to, że nie możesz pomniejszyć podstawy opodatkowania o składki ZUS, których nie zapłaciłeś.
@srebrnerachunki: @advert: Ok, możecie uznać mnie za debila ale stwierdzenia:

To wyłączenie wskazuje, że nie musisz płacić podatku od przychodu, który daje Ci Państwo w postaci braku obowiązku zapłaty składek

Oznacza to, że nie możesz pomniejszyć podstawy opodatkowania o składki ZUS, których nie zapłaciłeś.


się dla mnie wykluczają.

Mam rozumieć, że gdyby nie ta poprawka to sytuacja wyglądała by tak:

- Mam dochodu 1000 zł
- Państwo umorzyło składkę więc
- Państwo umorzyło składkę więc zostaje mi 1000 + 1400 = 2400

- Płacę podatek 18% od 2400

@szejk_wojak: no właśnie nie płacisz podatku od 2400, bo "przychody z tytułu zwolnienia z obowiązku opłacania należności składkowych, nie są przychodem w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym". więc podstawa opodatkowania się nie zwiększa.

ale zarazem nie zmniejsza się, bo jest przepis, że wyłącznie zapłacone składki można odliczyć.

tak ja to rozumiem.
@advert: aaaaa #!$%@?, chyba czaję.

Czyli w normalnych warunkach płacę 1400 ZUSu i od pozostałego 1000 PLN odliczam ileś tam składki emerytalnej i od tego płacę podatek pomniejszony o składkę zdrowotną.

A teraz po prostu płacę podatek od 1000 PLN i 1400 mam w gratisie. Teraz dobrze?