Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mirki z #siecikomputerowe #sieci

Czy istnieje jakieś ograniczenie ilości urządzeń podłączonych do portów LAN w routerze po za ograniczeniem wynikającym z adresacji?
Czy można w nieskończoność powielać je switchami?
Spotkałem się z dziwnym problemem podłączając urządzenie u klienta. Jedno urządzenie wpięte do tego samego routera dostaje adresacje 192.168.1.X a kolejne już z innej puli 192.168.2.X
Na statycznym to "kolejne" urządzenie po prostu nie ma połączenia.
Główny router to ten 192.168.1.1 do niego wchodzi ADSL a oprócz tego w sieci jest router od WiFi nie wiem jaką ma adresacje ale może ma drugi serwer dhcp i dlatego tak się dzieje z tą adresacja gdy jakaś maksymalna ilość urządzeń zostaje przekroczona?
Macie jakieś wytłumaczenie tej sytuacji?
  • 20
@wonsztibijski: zapytanie do serwera DHCP idzie na broadcast
być może akurat ten drugi serwer dostaje ten broadcast szybciej albo szybciej odpowiada bo jest mniej zajęty
różne mogą być przyczyny
inna możliwość to jakaś dziwna konfiguracja routera, np port do którego wpinasz ma specyficzną konfiguracje?
ktoś miał włączone dwa serwery dhcp


@wonsztibijski: miałem takie przypadki w mojej długiej karierze :D
raz mi się udało przypadkiem zidentyfikować problem powodowany przez wpięty poza moimi plecami do sieci video recorder do kamer przemyłśuwych w sklepie :)
Mnie ciekawiło po prostu dlaczego tak się dzieje, tymbardziej, że przy ustawieniu statycznym powinno działać.


@wonsztibijski: powinno
być może coś źle było ustawione albo nie to jest przyczyną tylko jakiś probloem z samym portem lub jego konfiguracją
tego nie wiem
różne cuda w swoim życiu widziałem