Wpis z mikrobloga

Ciekawym przypadkiem ze świata islamu jest pojęcie Hafiz lub Hafiza. Są to ludzie, którzy zapamiętali ichniejszą świętą księgę na pamięć. W samym Pakistanie 80 tysięcy ludków rocznie podejmuje się tego wyzwania.

Koran składa się z 114 sur, które zawierają w sumie 6236 wersów, czyli 80,000 słów. Ucząc się 20 wersów dziennie, można zapamiętać całość w rok.

Nie znam chyba bardziej karkołomnej, powszechnej nauki czegoś, co by było tak bezsensowne i niemal całkowicie bez zastosowania.

#bekazreligii #ateizm #islam
  • 11
  • Odpowiedz
@boguchstein: O, właśnie, też miałem napisać o panu tadziu, ponoć są jakieś uszkodzone osobniki które nauczyly sie tego gówna na pamięć. Tak w każdym razie w szkole było, ale to ze 25 lat temu i pewnie jak to w skzole do tego kłamali ;)
  • Odpowiedz
Nie znam chyba bardziej karkołomnej, powszechnej nauki czegoś, co by było tak bezsensowne i niemal całkowicie bez zastosowania.


@boguchstein: Koranu uczą się na pamięć głównie ci którzy chcą studiować teologię i zostać uczonymi, imamami, badaczami historii Islamu lub pracować w różnych instytutach i organizacjach islamskich. Wiele najważniejszych uniwersytetów islamskich np. w Medynie, Egipcie, Turcji czy Malezji ma wpisane w statucie że przyjmują na studia jedynie osoby które opanowały przyjemniej 80% Koranu
  • Odpowiedz
@boguchstein: dodajmy do tego że oni tam potrafią uczyć dzieci które nie wiedzą co recytują. te dzieci nie znają arabskiego! kują na pamieć tekst którego z huia nie rozumieją :D.
@wyindywidualizowanyentuzjasta: nie tylko ci co maja studiować teologię. czytałem ze dla rodziny to wielki zaszczyt jesli maja hafiza w rodzinie i pchają w to dzieciaki na siłe.

Mam jednego ziomka który jest hafizem i uczy arabskiego. Zawsze robi na mnie
  • Odpowiedz
te dzieci nie znają arabskiego! kują na pamieć tekst którego z huia nie rozumieją :D


@hansschrodinger: Żeby uczuć się Koranu na pamięć trzeba najpierw opanować arabski alfabet. Dzieci w krajach arabskojęzycznych mają łatwiej, w krajach gdzie arabski nie jest językiem urzędowym nauka Koranu idzie równocześnie z nauką arabskiego gdzie dużą wagę przykłada się do alfabetu, poprawnej wymowy oraz rozumienia tekstu. Oczywiście są też tłumaczenia Koranu na języki lokalne które czyta się
  • Odpowiedz
@wyindywidualizowanyentuzjasta:

Żeby uczuć się Koranu na pamięć trzeba najpierw opanować arabski alfabet. Dzieci w krajach arabskojęzycznych mają łatwiej, w krajach gdzie arabski nie jest językiem urzędowym nauka Koranu idzie równocześnie z nauką arabskiego gdzie dużą wagę przykłada się do alfabetu, poprawnej wymowy oraz rozumienia tekstu. Oczywiście są też tłumaczeniami Koranu na języki lokalne które czyta się dzieciom więc to nie jest tak że one absolutnie nic nie rozumieją.


W krajach arabskojezycznych
  • Odpowiedz
@hansschrodinger: Hafs, Warsh i 5 innych to 7 klasycznych metod recytacji Koranu ale tutaj nie chodzi o melodię czy tempo tylko o wymowę konkretnych słów i głosek. Znaczenie może sie różnić ale w absolutnie minimalnej ilości przypadków i w bardzo ograniczonym stopniu. Przyklad - Sura Al-Fatiha, wers 3. W Indonezji i wiekszosci miejsc na świecie recytuje się

"Maaliki yałmid-din".

Maaliki przez dlugie "a".
Natomiast np w Maroko i większości Afryki Północnej
  • Odpowiedz
@wyindywidualizowanyentuzjasta:

Hafs, Warsh i 5 innych to 7 klasycznych metod recytacji Koranu

tak, tak magiczne 7 ahruf czy tam qirat, i że niby się nie różnią między sobą .patrz bo uwierze.
Kiedyś muzułmanie mogli tak ściemniać ale nie teraz w erze internetu gdzie wszystko można sprawdzić. 99,999 procenta? - naczytałeś się za dużo propagandy.
Proszę tutaj wiki i masz tam nawet twój przykład: https://en.wikipedia.org/wiki/Warsh_%27an_Naafi%27

Powiedz mirku która z tych metod recytacji
  • Odpowiedz
@wyindywidualizowanyentuzjasta: dlaczego w islamie nigdy nie powstały odłamy tak jak w chrześcijaństwie. Mamy Katolików, protestantów któży dzieła się na setki jeśli nie tysiące sekt, prawosławni czy inne orientalne kościoły. W islamu są tylko 2 odłamy które praktycznie się że sobą nie różnią.
  • Odpowiedz
@Yukiko: W Islamie też istnieją setki jeśli nie tysiące wewnętrznych ruchów i sekt, prawdopodobnie jest ich nawet więcej niż w chrześcijaństwie.

Islam nie ma odpowiednika papieża ani Watykanu, nie jest tak ustrukturyzowany co sprzyja ciągłemu powstawaniu nowych ruchów i grup.

Na samej górze jest Sunnizm, Szyizm, Charydżyzm (dominujący w Omanie) i Sufizm (zajmujący się bardziej mistyczna stroną religii) .

Przykładowo sunnizm, który wyznaje 90% muzułmanów dzieli się na cztery podstawowe szkoły
  • Odpowiedz