Wpis z mikrobloga

Dokładnie za 9 lat, w piątek 13 kwietnia 2029 w niewielkiej odległości od Ziemi (ok 38 000 km) przeleci planetoida Apophis.

Jej nazwa pochodzi od egipskiego boga zniszczenia, Apophisa, gdyż pierwsze obserwacje wskazywały na wysokie prawdopodobieństwo kolizji z naszą planetą (1 do 37). Przypisano jej wtedy 4 stopień w skali Torino, według której ocenia się zagrożenie potencjalną katastrofą kosmiczną (jak dotąd jest to najwyższa nota w historii). Obecnie wynosi ona 0.

Obiekt ten ma ponad 300 m średnicy i jego przelot będzie możliwy do zaobserwowania gołym okiem m.in. z terenu naszego kraju.

Szacuje się, że tak bliski przelot obiektu o podobnym rozmiarze ma miejsce raz na około 1 500 lat.

#astronomia #ciekawostki #nasa #kosmos #apophis
Pobierz
źródło: comment_1586764909lWTKCiVKQWIIn060DQ9TR1.jpg
  • 10
@ujemna_delta_dzielona_przez_zero o kurde 10 razy bliżej niż Księżyc. Ja wiem że nad tym siedzą mega mądre głowy, ale i tak niepojęte jest dla mnie w jaki sposób ktoś może przewidzieć coś za będzie za 9 lat z taką dokładnością, że mimo takiej przewidywanej blisko Apophis od Ziemi daje się jej stopień 0 w skali Torino.

A jaki efekt mogłoby mieć zderzenie Apophisa z Księżycem, albo planetoidy podibnych rozmiarów (380 metrów). Mogłoby to
@Ejszyn: uczeni śledzą obiekt od dnia odkrycia (2004 r) więc zdążyli już dokładnie poznać jego orbitę, a odpowiedzi na to co będzie w przyszłości udzielają mam superkomputery o olbrzymich mocach obliczeniowych ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Uderzenie w Księżyc nie miałoby dużego wpływu na jego stabilność, co prawda pewne zmiany by zaszły, ale byłyby nieznaczne.

Większą zagadką jest to, czy podczas przelotu nie dojdzie do kolizji z satelitami