Wpis z mikrobloga

@AllieCaulfield:

Kolega @wjtk123 zainspirował ten wpis, tak więc tutaj serdeczne podziękowania dla kolegi :)

TORNEK-RAYVILLE

Calibre: Automatic, cal. AS 1361, 17 kamieni
Koperta 41mm

Ref. TR-900

Bardzo rzadki dzisiaj zegarek stworzony dla Marynarki Stanów Zjednoczonych

Tornek-Rayville TR-900 był zegarkiem zamówionym w latach 60', w dobie rozwoju oddziałów specjalnych operujących w trudnych warunkach. Zimna wojna i zdalne konflikty wielkich powojennych mocarstw takie jak wojna w Wietnamie i Korei oraz na Bliskim Wschodzie, wpłynęła na rozwój tych specjalistycznych zegarków.

Zegarki te były dostarczone w dwóch partiach (łącznie około 1000sztuk) w1964 I 1966 roku przez Blancpain. Specyfikacja MIL-W-22176A. Zegarki były jednak produkowane przez amerykańska firmę "córkę" Blancpain.
Firma ta to Tornek-Rayville.

Zgodnie z "Buy American Act" z 1933 roku armia amerykańska nie mogła zakupic zegarków dla amerykańskiej piechoty z "nieamerykańskich źródeł". Dlatego więc wybrano takie rozwiązanie.

Experymentalna jednostka płetwonurków US Navy testowała 3 zegarki.
Rolex Submariner, Blancpain Fifty Fathoms i Enicar Seapearl 600 żeby stworzyć specyfikacje dla TR-900 (taka ciekawostka tutaj).
Raport z testów mówił m.in o tym, iż koperta zegarka powinna być matowa tak jak Blancpain a nie błyszcząca jak Rolex czy Enicar, gdyż używane w warunkach tropikalnych wabią ryby, które poprostu gryzą ;)

Mechanizm ze stopsekundą, indykator wilgotności (to kółko na tarczy), luminesencyjnej bezel i indeksy, obracający się bezel sparwiał że Blancpain był oczywistym wyborem.

Do dnia dzisiejszego prawdopodobnie przetrwało około 30 do 50 sztuk tych zegarków.
Większość została zniszczona przez armię US, gdy inne zegarki zastępowały TR-900 w służbie.

Cena tych zegarków teraz to około 100k$ (tak więc jak macie gdzieś na strychu po dziadku ;)
Są to na dzień dzisiejszy najbardziej poszukiwane przez kolekcjonerów zegarki militarne.

Mam nadzieję że ten krótki wpis się podobał i jakkolwiek zainspirował :)

Pozdrawiam wszystkich. Trzymajcie się w tych szalonych czasach.

#zegarki #zegarkiboners #technika #militaria
AllieCaulfield - @AllieCaulfield: 

Kolega @wjtk123 zainspirował ten wpis, tak więc...

źródło: comment_1586448659ehesTX06TgyDSohGHSf1xq.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Del: "przypomnijcie miesiączki"?? Ta autokorekta... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tak to jest indykator wilgoci. Zmienia kolor jak woda dostanie się do środka (jest wyjaśnione we wpisie) ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@AllieCaulfield: No, miało być "misiaczki". Nie cierpię tej autokorekty.
Kurde, jakoś mi umknął ten akapit cały. Tak jest, jak się czyta i zajmuje jeszcze czymś innym. Rozumiem, że ten Blancpain złapał trochę wilgoci?
  • Odpowiedz
@AllieCaulfield: Bardzo fajny wpis. Twoje spostrzeżenia nawet skłoniły mnie do zbadania tematu zegarków wojskowych, bo chociaż interesuję się militariami/historią wojskowości/zegarkami, to jakoś nigdy nie połączyłem tych tematów w czytanych materiałach ;).
  • Odpowiedz