Wpis z mikrobloga

Hej Astromirki,
Ponownie gorące info - tym razem z frontu walki o "Wielką Kometę 2020". Jak donoszą najnowsze obserwacje, kometa Atlas C/2019 Y4 z wysokim prawdopodobieństwem właśnie się rozpadła.

Gorące doniesienia z dziś, tj. 6 kwietnia 2020, godz. 19:12 czasu polskiego. Quanzhi Ye (z Univ. Maryland) oraz Qicheng Zhang (z Caltechu) opublikowali telegram z informacją o "prawdopodobnej dezintegracji" komety C/2019 Y4. Obserwacje z drugiej połowy wczorajszego dnia ukazały wydłużenie pseudo-jądra komety wzdłuż osi jej warkocza. Mówimy o "pseudo-", ponieważ nie wygląda już ono jak pojedynczy, zwarty obiekt, jakim jest jądro komety. Jak donoszą autorzy telegramu, kształt obiektu zgadza się z wstrzymaniem produkcji pyłu, co jest spodziewane przy nagłym rozerwaniu się jądra. Bazując na najnowszych danych, obserwujemy, że orbita komety uległa zmianie, którą można przetłumaczyć na zboczenie z oryginalnej trajektorii z dodatkową prędkością 5-10 m/s. Ten dodatkowy kopniak mógł być zadany właśnie przez rozerwanie się komety (o czym można doczytać w innym "telegramie", ale dopiero po zalogowaniu).

Na poniższym obrazie znajduje się porównanie obserwacji tej komety przed rozerwaniem (z lewej) i po (z prawej). Zdjęcie zostało wykonane 60-cm teleskopem publicznego programu obserwacyjnego Ningbo Education Xinjiang Telescope (NEXT). Obserwatorium Xingming znajduje się w Chinach i jest operowane przez astronoma-amatora Gao Xing pod egidą Chińskiej Akademii Nauk.

Niusy, notki, ciekawostki pod moim tagiem: #astronomiaodkuchni

#astronomia #ciekawostki #kosmos
Pobierz Al_Ganonim - Hej Astromirki,
Ponownie gorące info - tym razem z frontu walki o "Wiel...
źródło: comment_1586198228ghgaj7DI6NQ6kmEYrihqAh.jpg
  • 11
@FulTun: Jeśli faktycznie spadło do 9 magnitudo, to można jeszcze próbować złapać lustrzanką nałożoną na ~30cm teleskop z prowadzeniem wykonując długie naświetlanie. Przez teleskop może być trudno zobaczyć okiem, bo obiekt jest słaby i rozciągły.