Wpis z mikrobloga

Przygotowałem w #maszprawo opracowanie najważniejszych form pomocy Tarczy Antykryzysowej. Rzecz ciężka bo nie ma żadnych źródeł, wszyscy w artykułach przepisują tylko ustawę, a sama ustawa jest pełna nieścisłości i błędów. Starałem się to zrobić inaczej i opisać aspekty praktyczne, mimo tego, że mogłem popełnić jakieś błędy.

Wrzucam znalezisko i proszę o wykopanie.

Szczerze mówiąc najciekawsze są ciemne strony Tarczy Antykryzysowej. Kilka przykładów:

1. słyszeliście, że przesunęli termin rozliczenia PIT. Otóż nie ( ͡° ͜ʖ ͡°). Po prostu jak się to zrobi do 30 maja to z ustawy przyjmują, że przyznałeś się do popełnienia czynu zabronionego i rozliczenie go w ww. terminie jest traktowane jak złożenie tzw. czynnego żalu. Nie trzeba go odrębnie pisać. Wielka łaskawość.

Art.15zzj. Czynny żal ex lege XD

Złożenie organowi podatkowemu zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za 2019 r. oraz wpłacenie należnego podatku dochodowego od osób fizycznych po upływie terminu na jego złożenie, nie później jednak niż w terminie do dnia 31 maja 2020 r. jest równoznaczne ze złożeniem przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych zawiadomienia, o którym mowa w art. 16 § 4 ustawy z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2020 r. poz. 19). W takim przypadku organ nie wszczyna postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, a wszczęte umarza.


2. Mamy nowy obowiązek do ZUS. Trzeba mu raportować o zawartych umowach o dzieło. Piękne nowe narzędzie kontroli.

3. Nierówne traktowanie podmiotów. Wsparto najemców w galeriach handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m2. W kraju mamy masę mniejszych galerii. Tam najemcy muszą sobie radzić sami.

Przygotowuję większy artykuł na temat ciemnych stron Tarczy Antykryzysowej. Jeśli ktoś chce być wołany niech plusuje komentarz.

Wołam też #prawo i #koronawirus

-------------
#maszprawo - z języka przepisów na język polski o często spotykanych problemach prawnych. Tag #maszprawo jest tagiem autorskim. Jeśli masz pytanie do mnie wołaj mnie @LaudatorLibertatis lub użyj tagu #prawo.
-------------
Listę wszystkich moich wpisów pod tagiem #maszprawo znajdziesz tutaj.
-------------
  • 29
  • Odpowiedz
@Ogar_Ogar: Jak uważasz, można kumulować formy pomocy? Przykład poniżej.

Pytanie: konkurencyjny charakter dofinansowań do wynagrodzeń z FGŚP i od starosty skutkuje tym, że:
a) nie możemy robić obydwu form dofinansowania do rodzajowo tego samego kosztu/wynagrodzenia w mojej DG?
b) możemy dofinansować z dwóch źródeł to samo wynagrodzenie tj. 50 % z jednego źródła (FGŚP) i 50 % z drugiego źródła
  • Odpowiedz
@masacrada: Deklaratywnie po to, żeby mieli podstawę / pole do weryfikacji do wypłacania tzw. postojowego dla strony takiej umowy. Ja tam uważam, że po prostu chcą wziąć przy okazji za mordę tę szarą strefę, w której czeka dużo kasy jeśli tylko udowodnią, że dana umowa to zlecenie, a nie dzieło.
  • Odpowiedz
@LaudatorLibertatis: Nawet mi Pan nie mów. Tyle ile ja czasu na tą gówno ustawę poświęciłem to głowa mała. Ale popieram kolegę @Ogar_Ogar, bo wersja chociażby z tamtego piątku, to była jakaś masakra (limit 300% średniorocznego wynagrodzenia również dla mikroprzedsiębiorców czy brak możliwości skorzystania ze zwolnienia z ZUS i dofinansowania skądkolwiek) Co by było śmieszniej jeśli chcesz elektronicznie przez PUE złożyć wniosek RDZ o umorzenie ZUS-u, to oprócz wypełnienia
  • Odpowiedz
@Dawidienko1: Hola hola, dobry człowieku! Powiedz mi proszę gdzie mogę znaleźć ową "witaminkę" - właśnie na tym utknąłem. Znajdę toto na ePUA?
Durne to wszystko i nie mam pojęcia jak to ogarnąć.
  • Odpowiedz
@robson7: Trzeba było wejść na stronę ZUS-u. Wejść w informacje o "Tarczy Kryzysowej", wybrać odnośnik do szczegółów odnośnie zwolnienia z ZUS-u, tam jest upragniony załącznik "wymagany przez Komisję Europejską w związku z udzielaną pomocą publiczną (Komunikat 2020/C 91 I/01) - załącznik do wniosku RDZ"... Przecież to takie proste xD
Tutaj link: https://mega.nz/file/PZsjgaSA#FdnN6ME8P3p2UVh808Z9iD11VVFnomi0AZLLwXhQ6xM
  • Odpowiedz
@Dawidienko1: W ogóle jak komunikowali tę tarczę to nikt głośno nie mówił o tym, żeby pamiętać, że będzie to pomoc de minimis, więc jak ktoś nie jest prawnikiem i nie natknął się na art.15zzzzzzzzzzh XD to mógł się mocno zdziwić czytając papiery z ZUS.
  • Odpowiedz
3. Nierówne traktowanie podmiotów. Wsparto najemców w galeriach handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m2. W kraju mamy masę mniejszych galerii. Tam najemcy muszą sobie radzić sami.


@LaudatorLibertatis: Nie "wsparto najemców" tylko de facto wywłaszczono właścicieli obiektów, w których znajdują się te wynajmowane powierzchnie. No chyba, że czegoś nie doczytałem i właściciele tych obiektów mogą się ubiegać o jakąś rekompensatę od państwa (?).
  • Odpowiedz
Jak Ty byś to rozwiązał?


@LaudatorLibertatis: Nie wprowadzałbym w tym temacie żadnych regulacji. Jeżeli tak jak pytałem w moim komentarzu, ustawa nie zakłada żadnych rekompensat dla właścicieli tych powierzchni to tak naprawdę państwo tych właścicieli ustawą okradło. Nie żeby mi było jakoś szczególnie żal właścicieli wielkich galerii handlowych ale co to forma "pomocy"? Równie dobrze mogliby dokładnie to samo zrobić tylko w stosunku do najemców i wynajmujących mieszkania, no bo
  • Odpowiedz
@medevacs: Z jednej strony z samym kierunkiem Twojego myślenia - wolnościowym - się zgadzam. Z drugiej strony widywałem umowy najmu z galeriami i to jest tak jednostronne - na korzyść wynajmującego - s...stwo, że masakra. Kilkudziesięciostronicowe. Upraszczając, galerię stać na to, żeby nie wynajmować boksu. Najemcy nie stać na to, żeby go nie zarabiać bo nie ma gdzie podziać swojego biznesu. Nie piszę tego w ogóle w kontekście aktualnej regulacji.
  • Odpowiedz
@LaudatorLibertatis: Ja też tej branży nie znam, może ona faktycznie jest jakaś ultra patologiczna. Zwracam tylko uwagę na to, że jeżeli tu pozwalamy na takie perfidne rozwiązania prawne, to w każdej chwili mogą je zastosować w każdej innej branży czy dziedzinie życia.
  • Odpowiedz