Wpis z mikrobloga

Przygotowałem w #maszprawo opracowanie najważniejszych form pomocy Tarczy Antykryzysowej. Rzecz ciężka bo nie ma żadnych źródeł, wszyscy w artykułach przepisują tylko ustawę, a sama ustawa jest pełna nieścisłości i błędów. Starałem się to zrobić inaczej i opisać aspekty praktyczne, mimo tego, że mogłem popełnić jakieś błędy.

Wrzucam znalezisko i proszę o wykopanie.

Szczerze mówiąc najciekawsze są ciemne strony Tarczy Antykryzysowej. Kilka przykładów:

1. słyszeliście, że przesunęli termin rozliczenia PIT. Otóż nie ( ͡° ͜ʖ ͡°). Po prostu jak się to zrobi do 30 maja to z ustawy przyjmują, że przyznałeś się do popełnienia czynu zabronionego i rozliczenie go w ww. terminie jest traktowane jak złożenie tzw. czynnego żalu. Nie trzeba go odrębnie pisać. Wielka łaskawość.

Art.15zzj. Czynny żal ex lege XD

Złożenie organowi podatkowemu zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za 2019 r. oraz wpłacenie należnego podatku dochodowego od osób fizycznych po upływie terminu na jego złożenie, nie później jednak niż w terminie do dnia 31 maja 2020 r. jest równoznaczne ze złożeniem przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych zawiadomienia, o którym mowa w art. 16 § 4 ustawy z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2020 r. poz. 19). W takim przypadku organ nie wszczyna postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, a wszczęte umarza.


2. Mamy nowy obowiązek do ZUS. Trzeba mu raportować o zawartych umowach o dzieło. Piękne nowe narzędzie kontroli.

3. Nierówne traktowanie podmiotów. Wsparto najemców w galeriach handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m2. W kraju mamy masę mniejszych galerii. Tam najemcy muszą sobie radzić sami.

Przygotowuję większy artykuł na temat ciemnych stron Tarczy Antykryzysowej. Jeśli ktoś chce być wołany niech plusuje komentarz.

Wołam też #prawo i #koronawirus

-------------
#maszprawo - z języka przepisów na język polski o często spotykanych problemach prawnych. Tag #maszprawo jest tagiem autorskim. Jeśli masz pytanie do mnie wołaj mnie @LaudatorLibertatis lub użyj tagu #prawo.
-------------
Listę wszystkich moich wpisów pod tagiem #maszprawo znajdziesz tutaj.
-------------
  • 29
@LaudatorLibertatis: nie mogę włączyć Twoich artykułów - Twoja konfiguracja PHP nie posiada włączonej obsługi rozszerzenia MySQL, która jest wymagana przez WordPressa. - a interesuje mnie to zgłaszanie umów o dzieło.

Deklaratywnie po to, żeby mieli podstawę / pole do weryfikacji do wypłacania tzw. postojowego dla strony takiej umowy.


Zgłosić umowę trzeba w przypadku chęci uzyskania "rekompensaty", czy każdą?
@PucziMMA: Z PHP wszystko OK, linuxpl coś nawala bo na zmianę wywalał albo ten komunikat albo błędy serwera. :-(

Odpowiadając na Twoje pytanie, aż nie chce mi się wierzyć, że każdą, więc będę jeszcze czytał ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych. Niemniej jednak przepis wskazywałby, że każdą. Jak potwierdzę to dam znać.