Wpis z mikrobloga

Witam.
Mam kilka pytań.
1) Jakie są legitne strony do zakupu opon? (oprócz oponeo)
2) Czy ma duże znaczenie to czy kupię oponę z 2019 czy z 2018 roku? (różnica 100-150 zł na komplecie)
3) Jakie byście polecali wielosezony? (Nie czy tylko jakie :D) Ja znalazłem Michelin CrossClimate+ i Nokian Weatherproof i między tymi dwoma się zastanawiam.
#motoryzacja #opony
  • 20
@Kuzniar_Cebularz: Nie Januszuj z rocznikiem opon. Na 2019 pojezdzisz spokojnie sezon dluzej i guma tak szybko nie straci na wlasciwosciach. No i jesli jezdzisz malo, to tym bardziej nie zuzyjesz bieznika, wiec lepiej brac nowsza. Z 2019 bierz ostatnie miesiace produkcji. W mojej opinii na oponach nie powinno się oszczędzać, bo to one zapewniają bezpieczeństwo. Jesli do tego roznica kompletu tyczy sie opon premium gdzie placisz za nie 1,6 tys. zlotych
@Tatiagla: bez przesady, parametry mieszanek gum przechowywane w ochronie przed UV przez około 8 lat nie zmieniają właściwości. Utlenianie ma praktycznie zerowy wpływ./ Najgorsze jest UV. Troche negatywnie wpływa wysoka temperatura przechowywania - powyzej 20 stopni ale do 50-60 stopni tez degradacja jest bliska niezauwazalnej.
@Kuzniar_Cebularz: 1) Allegro jeszcze ma ciekawą ofertę. 2) To że sugerowany czas użytku opon to max 5 lat, bo po tym czasie guma traci swoje właściwości. 3) Nie pomogę, używam zimówek i letnich.
@Kuzniar_Cebularz wejdź na Ceneo i sprawdź czy sklep ma przynajmniej kilkaset pozytywów. I można brać.
Tylko Ceneo, a nie opineo czy inne mu podobne, bo tam opinie kupuje się za pieniądze.
A na Ceneo jeszcze w miarę uczciwe
@Kuzniar_Cebularz: tak, na dwóch autach w domu, jedno(200KM, FWD) przez ostatni trochę ponad rok zrobiło 30kkm, bieżnik zużył się głównie na przedniej osi przez agresywną jazdę o jakieś 20-25%, tył z 10-15%, więc liczę, że wytrzymają spokojnie 75kkm. Na moim drugim aucie 250KM AWD zużycie po 15 000km to może max 10%, nie widać go za bardzo nadal. Kolejny komplet na pewno będzie też CC+.
@SpokojnyPan Super, w takim razie wszelkie wątpliwości zostały rozwiane :D
A orientujesz się może ile zaleca się jezdzic na tych wielosezonach lat/km +- oczywiście (u mnie 120 KM i raczej normalna, nieagresywna jazda ok. 20 kkm rocznie)
Aa i jeszcze pytanie, są ciche czy jednak nie do końca?
Jak się zachowują w trudnych warunkach? (deszcz, śnieg)
PS. Zawsze możesz zrobic przekladke przód-tył :D
@Kuzniar_Cebularz: ogólnie ile lat to ciężko powiedzieć bo to zależy od użytkownika - póki trzymają dobre właściwości trakcyjne, zazwyczaj do 7 lat max jeśli jest te chociaż 4mm bieżnika, dla mnie opony 10 lat = automatycznie śmietnik albo olx jesli jest bieżnik i Janusze kupią. Wg producenta powinny wytrzymać właśnie 75 000km i póki co to się zgadza wg moich obserwacji. Głośność dla 225/40/18 - do 100km/h cisza, powyżej u mnie