Wpis z mikrobloga

Parlament Ukrainy przegłosował w pierwszym czytaniu akt "O zmianach w niektórych aktach prawnych Ukrainy po pytaniach o funkcjonowaniu bankowego systemu."

Akt jest nazywany prawem "antyKołomojski" i został stworzony z myślą o Pryvat Bank, aby nie pozwolić na ponowne przejęcie sektora bankowego przez oligarchów.

Prywatbank, największy komercyjny bank na Ukrainie, został znacjonalizowany w 2016 roku z powodu niewypłacalności. Narodowy Bank Ukrainy wyjaśniał wówczas, że różnica między rezerwami a ryzykiem kredytowym tej instytucji wyniosła 96 miliardów hrywien (ok. 15 mld zł). Po nacjonalizacji bank centralny oświadczył, że Prywatbank wykorzystywany był do prania brudnych pieniędzy.

Kołomojski, który określany jest jako patron prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, zaskarżył tę decyzję do sądu i ma nadzieję, że uda mu się odzyskać swoją byłą własność.

Ustawa dotyczy "udoskonalenia niektórych mechanizmów regulowania sektora bankowego". Uniemożliwia ona byłym właścicielom banków, które uznano za niewypłacalne, odzyskania swych aktywów. Właściciel lub były właściciel może ubiegać się o rekompensatę jedynie w formie pieniężnej, a jej wysokość ustala uznawana na arenie międzynarodowej firma audytorska, określona przez sąd.


W ten oto sposób Ihor Kołomojski i jego kolega oligarcha Oleksandr Szpałak nie otrzymają z powrotem odratowany przez rząd bank. Ciekawostka: od 2008 roku przez upadające banki na ratowanie oraz na fundusze gwarancyjne Ukraiński rząd musiał wydać 20 mld $. To jest tradycyjny schemat oligarchów "zarobki nasze, ale straty wasze". Przed nacjonalizacją i ratunkiem Prywat Banku Ihor Kołomojski sam prosił o przejęcie banku przez rząd. Dziś, gdy bank prosperuje dobrze, to Kołomojski domaga się jego odzyskania.

Ta zmiana to realna deoligarchizacja i pojawienie się realnych konsekwencji za destabilizację banków. Mogliby jeszcze Kołomojskiego do więzienia wsadzić, to byłoby jeszcze lepiej.

Co ciekawe Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyjął z aprobatą przyjęte zmiany.
Nie obyło się bez rozłamu. Za przyjęciem zmian przeciwko Kołomojskiemu najbardziej był prezydent Zełeński. Doszło nawet do konfliktu wewnątrz jego partii, ale w ostatecznym rozrachunku ZA zmianami zagłosowały partie: Sługa Narodu prozachodnia partia Zeleńskiego, Głos prozachodnia partia Swiatosława Wakarczuka i Europejska Solidarność - prozachodnia partia Petra Poroszenki.

Przeciwko była partia Batkiwszczyna od Julii Tymoszenko (o ironio najgłośniej krytykująca Zeleńskiego, że nie walczy z oligarchatem) oraz prorosyjska partia "Za Życie", ci ostatni zawsze głosują przeciw wszelkim zmianom, bo stan wegetatywny kraju jest korzystny dla Rosjan.

Aby prawo weszło w życie musi zostać zatwierdzony jeszcze przy drugim czytaniu i podpisany przez prezydenta, ale to będzie prawdopodobnie formalność.

Źródła:
https://forsal.pl/amp/1465181,ukraina-parlament-przyjal-w-pierwszym-czytaniu-wymagana-przez-mfw-ustawe-o-bankach.html
https://biz.censor.net.ua/news/3185466/rada_prinyala_antikolomoyiskiyi_zakon_v_pervom_chtenii
https://biz.censor.net.ua/news/3165064/kabmin_vnes_v_radu_zakonoproekt_o_nevozmojnosti_vozvrascheniya_privatbanka_kolomoyiskomu
https://nv.ua/ukr/biz/finance/tomash-fiala-rozpoviv-skilki-derzhava-vitratila-na-poryatunok-bankivskoji-sistemi-novini-ukrajini-50049343.html

#ukraina #ukrainainfo #banki #aryoconcent #finanse #ekonomia
Pobierz Aryo - Parlament Ukrainy przegłosował w pierwszym czytaniu akt "O zmianach w niektóry...
źródło: comment_1585646132JWgCQQN3cwsMqYeP5MFY3A.jpg
  • 4
@Dpdp:

weźmie odszkodowanie to jeszcze lepiej


Nie rozumies,z jak działał schemat. Banki pożyczały na zerowy 0% ogromne kwoty dla swoich właścicieli. W przypadku kryzysu i bankructwa rząd musiał płacić na ratowanie banku. Miał więc podwójny profit, bo miał i bank i pieniądze. Teraz może odzyska trochę $$$ i to nie do końca pewne ile, bo mogą mu pomniejszyć o kwotę, jaką rząd przeznaczył na ratowanie ( ͡° ͜ʖ ͡