Wpis z mikrobloga

Cześć mirki, mam pytanko z zakresu #automatyka #plc

W jaki prawidłowy sposób przepisać sygnały nie safety na wyjścia safety. Czy wystarczy utworzyć 2 DBeki, jeden zwykły (DBz) jeden safety (DBs) ale oba w programie safety. Następnie przepisujemy sygnały nie safety w zwykłym programie na DBz, potem w głównym programie safety z DBz na DBs no i następnie już DBs używamy gdzie chcemy.
Czy takie użycie jest poprawne? wzorowałem się na guidline z siemensa choć nie do końca jestem pewien że dobrze go użyłem, czy nie ma ryzyka stopa plc w momencie zmiany stanu zwykłego sygnału gdy wywołane jest przerwanie safety?
  • 4
@wyciu91: Widziałem programy, gdzie takie rzeczy były robione bezpośrednio- jak normalny program. I kompilator to kupował, PLC działał. Dopytywałem nawet o to starszego kolegę (odpowiedzialnego za program i część uruchomienia) i uznał, że to normalne. Mnie ogólnie uczyli tak jak mówisz. Jak masz mniej sygnałów to możesz zostać przy M-kach.
@To_ja_moze_pozamiatam kompilator to kupuje jak wiele innych rzeczy ale pamiętam w starym s300 że koniecznie robiliśmy przepisania i właśnie raz na produkcji mieliśmy stopa gdy z jednej light bariery mieliśmy zwykły sygnał. Dodatkowo w bradleyu jest mapowanie safety więc na pewno jest jakaś przesłanka ku temu
@wyciu91: Doczytałem materiały ze szkolenia i wskazują na Twoją metodę ale z użyciem pamięci pomocniczej M. Ale jak Simens u siebie pisze o DB to pewnie tak też można. Ale ja to jestem tylko randomem z netu.
EDIT: tzn. opisane jest to tak, że w zwykłym zapisujesz sobie stan do np. M0.0 a potem już to M0.0 możesz czytać w safety. Więc Twoja metoda jest nawet dokładniejsza.