Wpis z mikrobloga

To pierwszy wpis także tego ( ͡° ͜ʖ ͡°) Potrzebuje porady. Czy zasadne jest by właściciel mieszkania pod koniec trwania umowy wynajmu potrącił koszt czynszu za garaż podziemny z miesięcznych zaliczek na opłaty kosztów czynszu oraz eksploatacji lokalu? O tym czynszu garażu podziemngo, ani razu przez cały okres trawania umowy nie wspomniał. Twierdzi, że słownie mówił, nigdzie nie mamy tego zapisanego. Gdyby mi powiedział to bym nie korzystał z garażu podziemnego, bo się nie kalkuluje.

#wynajem #mieszkanie #prawo #czynsz
  • 18
  • Odpowiedz
@BlackAgent: nie widziałam tej umowy więc ciężko się wypowiadać, ale skoro mowa o garażu i jest wyspecyfikowana cena, to można przyjąć, że jest wliczana. Musiałabym ją widzieć żeby się cokolwiek sensowniej wypowiedzieć.
  • Odpowiedz
@monarchy88: rozumiem. Ręcznie dopisane jest "wynajem garażu i kwota". Wynajmujący potraktował to jako odstępne dla niego, a z naszych zaliczek płacił czynsz za ten garaż i poinformował dopiero na końcu umowy. Sądzi, że to jest nornalne. Ja przyjąłem, że ta kwota to całość, bo o czynszu nie było mowy. Pytanie co pozostaje mi w tej kwestii? Wezwanie do zapłaty po miesiącu od umowy?
  • Odpowiedz
@BlackAgent: tak naprawdę to jest do podważenia i tak, bo właściciel nie może Cię obciążać kwotami innymi niż za media i za odstępne (wiec nie ma, że odstępne osobno i czynsz dla spółdzielni czy wspólnoty osobno; jeśli w umowie jedyna wzmianka o garażu to rzeczony ręczny dopisek to też się na to lapie). Ale to już walka przez prawnika która może wyjść drożej niż kaucja która Ci przepadła.
  • Odpowiedz
@chytra_wydra: sprawdziłem art. Tylko co jeżeli wysokość czynszu tego garażu w ogóle nie była poruszona, ani na umowie, sms, mailu, ustnie? Nawet sam fakt istnienia osobnego czynszu za garaż, bo przecież a) może go nie być, b) może być wliczony w czynsz wspólnotowy lub c) zapisek ręczny z umowy to cały koszt i nie ma nic więcej. Skąd ja najemca mam to wiedzieć, jeżeli wynajmujący tego nie powie. Jednocześnie wynajmujący opłacał
  • Odpowiedz
@BlackAgent: nie określono terminów płatności, więc jak w art. 699 par. 2 k.c. Wysokość czynszu została ustalona w umowie, przecież oboje to podpisaliście. Zakładam, że tam, gdzie był opisany przedmiot najmu tj. mieszkanie, określono kwotę czynszu, a ten zapisek był gdzieś pod tym wszystkim i tam dodatkowo określono kolejny przedmiot najmu i czynsz. Podpisując umowę warto zadbać o takie rzeczy. Poza tym za miejsca postojowe zwykle płaci się czynsz, więc potraktowanie
  • Odpowiedz
@chytra_wydra: w umowie nie ma zawartego odrębnego czynszu za garaż. Jest tylko ręczna kwota jego wynajmu, która płaciliśmy terminowo. Wynajmujący zarzeka się, że o takim czynszu garażowym, miała ustnie poinformować nas osoba trzecia, która co wiecej nie jest stroną umowy. Z naszej strong takiej sytuacji nie było. W trakcie trwania umowy mamy wymianę sms w której wynajmująca informuje nas o wszystkich kosztach, oczywiście bez czynszu za garaż.
  • Odpowiedz
@BlackAgent: przy zapisie odręcznym "wynajem garażu X zł" można to równie dobrze interpretować, że wynajem garażu będzie kosztował najmującego X zł i te X zł to jest ustalona kwota czynszu w uproszczeniu. Poza tym jak wyżej, jak masz te smsy i wynika z nich to, co mówisz to tym bardziej spróbuj odzyskać pieniążki.
  • Odpowiedz
@chytra_wydra: najgorsze jest to, że właściciel upiera się przy tym, że ma rację i zatrzyma dodatkową część zaliczki. Mam nadzieję, że skończy sie na wezwaniu do zapłaty. Dzięki Wydra, chytra jesteś ;)
  • Odpowiedz