Wpis z mikrobloga

@Prekambr
Jaki rodzaj czaszki wg Ciebie jest efektywniejszy wg Ciebie?
Z jednej strony przedstawiciel ssakow i kotów - tygrys
Z drugiej przedstawiciel gadow i teropodow - t rex
T tex to klasa sama w sobie ale obserwując anatomie czaszki kotów wydaje mi się że ten rodzaj czaszki to właściwie najlepsze mozliwe rozwiązanie zakładając możliwie najprostszą mechanikę.
Nie miałem okazji z nikim powymieniac swoich przemyśleń i trafiło na Ciebue;D
  • 20
  • Odpowiedz
@PWRXerXes: Obie i żadna. To zupełnie różne zwierzęta, o zupełnie innej strategii polowania i uśmiercania ofiary z odmiennym wykorzystaniem szczęk. Kotowate zazwyczaj duszą swoją ofiarę przytrzymując ją łapami. T. rex natomiast miał wgryźć się w ciało ofiary miażdżąc wszystko między swoimi zębami. Jeśli dobrze ugryzł, to ofiara miała przerąbane, jeśli źle trafił, to ofiara miała duże szanse na przeżycie. Znamy zagojone ślady po nieudanych atakach T. rex (yup, zęby zostawiły spore
  • Odpowiedz
@Prekambr: :)
Skoro juz rozwiewasz moje watpliwosci, dlaczego teropody sa dwunozne a drapieżne ssaki czteronozne?
Spodziewam się jakiejs korelacji z masą ale to tylko moje domysly. Jest na to jakaś odpowiedz?
  • Odpowiedz
  • 0
@Prekambr howg. Z telefonu nie dołączę się do dyskusji poza oklaskami za celna odpowiedź.
@PWRXerXes jest jeszcze czaszka węża, rekina, jest tego trochę, każda i innej budowie i mechanizmie pożerania ofiary, bo jak rozumiem chodzi o drapieżniki, a każdy z wymienionych przedstawicieli dużej grupy zwierząt jest ewolucyjnie doskonały w swoim działaniu. Trexy, smilodony czy megalodony nie wyginęły bo nie radziły sobie bezpośrednio w polowaniu.
  • Odpowiedz
@pigoku @Prekambr
Właściwie chodzilo mi o to że: czaszka kota ma krótką dźwignię i cała siłę skupia w dwuch punktach (kly) podczas gdy t rex ma proporcje ktore powoduja ze czaszka jest dluga a zębów ktore miazdza jest sporo. Po prostu wychodzę z zalozenia ze skupienie dużej sily w jednym malym punkcie jest "lepsze" niz rozłożenie wywieranego ciśnienia na wiele punktów
  • Odpowiedz
@PWRXerXes: Skoro już zostałem zawołany to się wypowiem.
Tak jak pisał @Prekambr obie czaszki mają odmienną specjalizację. To tak jakby porównywać autobus z rajdówką. Autobus to kiepska rajdówka, ale rajdówka to kiepski autobus. Pytanie więc jakie powinieneś postawić to: "która z tych czaszek jest bardziej uniwersalna?" , a to zazwyczaj oznacza która z nich jest mniej wyspecjalizowana.
Możemy też się zastanowić kto by więcej zyskał: T-rex z głową kota, czy kot
orkako - @PWRXerXes: Skoro już zostałem zawołany to się wypowiem.
Tak jak pisał @Pre...

źródło: comment_1585741482YppEBVcPGnKa8kJP2ULA0f.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Prekambr: Dziękuję za zawołanie ʕʔ

Nie będę udawał speca w tej materii, bo rzeczami powiedzmy okołoewolucyjnymi zajmuję się od dwóch-trzech lat i to w dodatku w zrywach, ale skoro zachęcasz to spróbuję dodać coś od siebie

@PWRXerXes:

dlaczego teropody sa dwunozne a drapieżne ssaki czteronozne?


Być może wiem dlaczego drapieżne ssaki nie stały się dwunożne - aby takie były musiałyby dokonać szeregu zmian anatomicznych. Zaczynając od
  • Odpowiedz
@Walther00: właśnie przodkowie dinozaurow byli czworonozni, stąd ta zagwozdka

Oprócz kota skrajnym przedstwicielem rodziny jest Smilodon badz w druga strone lew amerykański z bardzo silnymi szczekami. Szczeki kotow wyglądają jak obcegi
  • Odpowiedz
@PWRXerXes: zależy od niszy ekologicznej bo np. hieny i krokodyle są przystosowane do jedzenia i trawienia każdego mięsa i kości a przez różne zdobycze siła szczęk jest im do tego potrzebna

Koty posługują się jeszcze pazurami, a zabijają duszeniem szczękami (jaguar to obecnie wyjątek)

Tyranozaury wyewoluowały aby miażdżyć jednym ugryzieniem przez co ogromna siła była im potrzebna, podobnie było z megalodonem

A tak na serio to najlepsze szczęki miał dunkleosteus bo
  • Odpowiedz
Był z nim chyba spokrewniony wilk workowaty bo ten również wywodzi się od dwunożnych kangurów.


@orkako: WTF Jesteś pewien? Rozwiń, bo burzysz moje pojęcie o temacie, a chcę wiedzieć więcej.

@PWRXerXes: Różne wątki podejmę, postaram się pisać jasno. To, co wyżej koledzy napisali to ważne rzeczy. Popieram wątek miednicy i kręgosłupa oraz skali samych zwierząt.

Konwergencja to potężna rzecz, ale jest ona najwyżej trendem, a nie niezmywalnym prawem. Rekiny, ichtiozaury
  • Odpowiedz
Ku....a, siadłem do kompa żeby odpisać i godzinę klepania w klawisze mi szlag trafił bo mi się okno zamknęło. Chyba nie będzie mi dane z wami pogadać, a już sobie książki rozłożyłem dla natchnienia przed sobą. Raczej nie mam pary o tej porze żeby pisac jeszcze raz. Trochę się podłamałem. Po całym dniu walki z malowaniem ścian miałem nadzieję na trochę rozrywki intelektualnej. Może jutro....
  • Odpowiedz
@PWRXerXes: Prekambr mnie zawołał, to przyszłam, przeczytałam i w zasadzie powtórzę, co zostało już powiedziane - wszystkie rodzaje czaszek są równie efektywne, bo każda służy do czego innego. Wszystkie szczęki są piękne ( ͡ ͜ʖ ͡)

Co do dwunożności - jak wspomniał towarzysz Prekambr, pierwsze zwierzęta, które potwierdzono jako przynależne do Dinosauria, były dwunożne. Zakłada się, że powodów było wiele: lżejsza budowa, , możliwość wykorzystania przednich
  • Odpowiedz
@Prekambr: wracając do pytania wyżej, czytalem gdzieś że dwunoznosc ulatwia oddychanie ciezkim drapieznikom w trakcie poruszania. Nie wiem na ile jest to prawda. Zawsze zastanawialo mnie czy korzystniej zainwestować w ciezki ogon kosztem konczyn przednich czy w konczyny przednie kosztem ciezkiego ogona. Zdaje sobie sprawę że dla jednego problemu można znalezc rozne optymalne rozwiązania.
Skoro teropody maja wolne (uwolnione) konczyny przednie tzn ze muszą czemus służyć i muszą robić to dobrze,
  • Odpowiedz
czytalem gdzieś że dwunoznosc ulatwia oddychanie ciezkim drapieznikom w trakcie poruszania. Nie wiem na ile jest to prawda.


@PWRXerXes: To nie tak. Dinozaury miały bardzo wydajny system oddechowy. Chodzi o worki powietrzne, które działały podobnie jak te u ptaków (po prawdzie ptaki odziedziczyły je po dinoprzodkach). Ślady po workach powietrznych znaleziono u wielu grup dinozaurów, co sugeruje, że jest to cecha pierwotna dla dinozaurów (tzn. albo pojawiła się wraz z powstaniem
Prekambr - > czytalem gdzieś że dwunoznosc ulatwia oddychanie ciezkim drapieznikom w ...

źródło: comment_15859995984AyBVWYtgq1aBO738BeTow.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz