Wpis z mikrobloga

Czy ktokolwiek może mi wytłumaczyć fenomen tego wirusa? Nie mówię że nie jest to poważna sytuacja i jej nie lekceważę.

Ciekawi mnie jedynie to, że 11 lat temu podczas pandemii świńskiej grypy (gdzie umarło kilkaset tysiecy ludzi) działo się tyle co... nic. Nie pamiętam żeby zamykali szkoły, granice, sklepy itd. Byłem na wakacjach w Hiszpanii, rok później w Grecji. Nic nie stało na przeszkodzie. Nawet mundial odbył się normalnie w RPA. Jak dzisiaj mówię o tym moim rodzicom to nie wiedzą o czym mówię. Albo nie pamiętają tej pandemii, albo myślą że była niegroźna. A tymczasem była to najszybciej rozwijająca się pandemia w historii, tak, że w pewnym momencie WHO uznało że nie będzie już liczyć kolejnych zakażeń i ofiar bo to nie ma sensu.

O co chodzi?!

#koronawirus #przegryw #2019ncov #zostanwdomu #covid19 #pytanie
  • 33
@Candy51 A/H1N1v
Według Raportu Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczącego stanu sanitarnego kraju w roku 2010, od początku epidemii w Polsce na grypę A/H1N1 zmarły 182 osoby (przeważnie cierpiące na choroby przewlekłe). Szerzenie zachorowań było szybkie, a szczyt zachorowań na grypę w sezonie 2009/2010 w Polsce przypadł w listopadzie 2009, tj. o ponad 2 miesiące wcześniej niż szczyty zachorowań na grypę w latach poprzedzających. Szczyt zachorowań nastąpił w okresie 23–30 listopada 2009 – liczba
@Rumix24: Serio? Naprawdę? Dobra, nie będę wypisywać wszystkich wojen w których zginęły miliony ludzi i zniszczono całe kraje bo było ich tyle że nie sposób wszystkich wymienić. Ale chociażby pandemia grypy azjatyckiej, pandemia grypy hong-kong, pandemia AIDS czy wyżej wymieniona (!) pandemia świńskiej grypy. Na każdą z nich umarło setki tysięcy albo miliony ludzi.
Czy ktokolwiek może mi wytłumaczyć fenomen tego wirusa?


@Candy51:
- dużo większa śmiertelność
- długi czas inkubacji i zaraźliwości w tym czasie, typowo 5-6 dni, ale może sięgnąć nawet 14
- duża zaraźliwość, długość utrzymywania się w powietrzu, na powierzchniach i wygląda na to, że wysokie temperatury zbytnio go nie spowalniają
- 15-20% osób wymaga hospitalizacji co w połączeniu z duża zaraźliwością szybko doprowadza do zapaści służbę zdrowia
- szybki atak
@Candy51 głównie Social media które 11 lat temu dopiero raczkowały. Filmiki ze szpitala, czy jakieś wyznania płacącej pielęgniarki rozkoszą się wiralem z prędkością światła. Ludzie bez sensu udostepniaja wywołując strach. Działa tu owczy pęd, panika udziela się nawet najbardziej zatwardziałym. Do tego dochodzą apele celebrytów, trochę na zasadzie mody, każdy przecież musi wrzucić #zostanwdomu. Wiele z tych osób ma na celu tylko jak największą liczbę polubień. Do tego portale informacyjne zarabiają
@Candy51: ogolnie rzecz biorąc, ludzie mają bardzo kiepską pamięć, mnie nie zdziwi juz chyba nic po tym jak zastąpiono "przez przypadek" zastrzelono ukraiński samolot z prawie dwoma setkami ludzi, iranczycy przeprosili jak dziecko które zbilo wazon i #!$%@?, i czesc xD
Nie mówię oczywiście, ze całą obecną sytuację nalezy bagatelizować ( ͡~ ͜ʖ ͡°)