Wpis z mikrobloga

Zbiór fragmentów z wywiadu przeprowadzonego z Friedrichem von Hayekiem w 1978r. Rozmawiali głównie o Keynesie.

http://www.barczentewicz.com/hayek-o-keynesie-2/

Najciekawsze:

HAYEK: Nie, nie zrobiłem tego. Spędziłem bardzo dużo czasu recenzując jego Traktat o pieniądzu i tym, co mnie zniechęciło do podjęcia wyzwania ponownie była odpowiedź Keynesa na publikację drugiej części mojej bardzo długiej analizy tej książki: “Oh, ja już w to wszystko nie wierzę.”


ROSTEN: Czy na prawdę myślałeś, że on powie: “Oh, już nie wierzę w zamienność pomiędzy bezrobociem [i inflacją]” i tak dalej?


HAYEK: Jestem pewien, że dokonałby zmian.


ROSTEN: Czy myślisz, że rzeczywiście zmienił coś?


HAYEK: Zmodyfikowałby swoje poglądy. W rzeczy samej, moje ostatnie spotkanie z nim – widziałem go sześć tygodni przed jego śmiercią, było to już po wojnie – zapytałem go czy nie niepokoi go to, co jego uczniowie robili z jego ideami w tamtym czasie, kiedy inflacja była głównym zagrożeniem. Odpowiedział: “Nie przejmuj się, moje idee były ważne w Kryzysie lat trzydziestych, ale możesz mi zaufać: jeśli staną się one zagrożeniem, z łatwością odwrócę poglądy opinii publicznej.” Ale sześć tygodni później był już martwy i nie mógł tego zrobić. Jestem przekonany, że Keynes zostałby jedym z wielkich przeciwników inflacji.


#keynes #hayek #keynesizm #libertarianizm #ekonomia